Sci-Tech

Back Together summit

Zdravstvena pismenost kreće od vrtića, preko škole i fakulteta, pa do radnog mjesta

Zdravstvena pismenost kreće od vrtića, preko škole i fakulteta, pa do radnog mjesta
Promo

„Znanstveno je dokazano da je debljina bolest, no moguće ju je spriječiti i moramo je liječiti. Zdravstvena pismenost kreće od vrtića, preko škole i fakulteta, pa do radnog mjesta. Oko 40 do 50% populacije ima neki od poremećaja spavanja, nesanicu češće razvijaju žene, dok muškarce više muči apneja“

Sve ove poruke mogle su se čuti na prvom danu medicinsko-komunikacijskog summita Back Together, dok drugi možete pratiti u nedjelju 18. rujna od 16:00 sati.

Gledatelji su prvog dana imali priliku poslušati šest panela na kojima su panelisti, redom ponajbolji domaći stručnjaci, raspravljali o aktualnim zdravstvenim i medicinskim temama. Na panelu Another Part of Me - Debljina, bolest ili ne?, specijalistica obiteljske medicine Nataša Ban Toskić istaknula je kako pacijenti iznimno rijetko verbaliziraju svoju debljinu i ne doživljavaju je kao bolest. Specijalistica ginekologije i porodništva Dinka Pavičić Baldani govorila je o posljedicama debljine za žensko zdravlje od rane mladosti kao, primjerice, rizika preuranjenog puberteta do problema sa začećem u reproduktivnoj dobi.

3181a743a46da99cfbb2f3015a4e5039.jpg?v=2Da gubitak mase od 5 ili 10% smanjuje šanse za srčani udar, progresiju ateroskleroze, razvoj zatajenja srca i druge bolesti, istaknuo je akademik Davor Miličić, a specijalistica interne medicine Sanja Klobučar zaključila je kako danas postoje vrlo sigurni lijekovi koji pomažu u gubitku prosječno i do 10% tjelesne mase godišnje. 

Killing Me Softly - Zdravstvenom pismenošću protiv tihih ubojica današnjice - kardiovaskularnih bolesti i dijabetesa naziv je panela na kojem su panelisti raspravljali o ovim  kroničnim nezaraznim bolestima, odgovornima za smrt 70% populacije na godišnjoj razini. 


Reci što misliš!