#molat
Znanstvenici u potrazi za "izgubljenim" vrstama Jadrana
Stručnjaci WWF Adria i ronioci Društva za podvodne sportove Zagreb na otoku Molatu u zadarskom arhipelagu u potrazi su za „izgubljenim" vrstama Jadrana.
Naime, donedavno se mislilo da je iz Jadrana u potpunosti nestao morski pas Sklat sivac, ali se među ostalim i kroz razgovore s lokalnim ribarima saznalo da da bi ta ugrožena vrsta i dalje mogla obitavati u vodama oko otoka Molata, te da je to jedno od sklatovih posljednjih utočišta.
Na temelju dosadašnjih saznanja o području Molata kao jednom od posljednjih utočišta kritično ugrožene vrste sklata Squatina squatina, ali i drugih ugroženih vrsta iz skupine riba hrskavičnjača WWF Adria fokusirala se na izradu prijedloga zaštite akvatorija Molata kao zone s posebnom regulacijom ribolova.
Do sada su u sklopu projekta odrađeni sastanci s dionicima iz Uprave za ribarstvo te znanastvenicima sa Zadarskog Sveučilišta, a odrađeno je i kartiranje staništa te ekspedicija traženja sklata.
U tijeku je ekspedicija prikupljanja okolišne DNA (eDNA) te analiza ribarstva na području Molata. Svi ovi podaci poslužiti će kao temelj za komunikaciju s ključnim dionicima te pripremu prijedloga zone posebne regulacije ribolova.
Više od polovici (53%) morskih pasa prijeti izumiranje, a morska cvjetnica Posidonia oceanica, ključno stanište za mnoge vrste, smanjena je za 34%. Nezdravi morski ekosustavi nisu u stanju pružiti funkcije i usluge ljudima koji žive s od mora. Ipak, znanstveno je dokazano da najučinkovitija metoda oporavka morskih ekosustava su zone bez ribolova (no-take zone), naročito ukoliko se tim područjima ispravno upravlja.
U tom kontekstu, osam partnera udružuju snage kako bi razvili novo regionalno partnerstvo kroz projekt NTZ kojim se želi potaknuti rad na zaštićenim područjima na Sredozemnom moru. Partnerstvo okuplja osam izravnih partnera (AGIR, HCMR, LIFE, MedPAN, NGB, SPA/RAC, BlueSeeds i WWF) i četiri neizravna partnera (WWF Sjeverna Afrika, WWF Turska, WWF Adria, WWF Italija), pod koordinacijom WWF-a.
Ideja je da se kroz rad na terenu sa znanstvenicima, ribarima, lokalnim zajednicama i upravljačima zaštićenih područja u 30 obalnih i morskih područja u 10 zemalja (Alžir, Hrvatska, Cipar, Italija, Grčka, Malta, Maroko, Španjolska, Tunis i Turska) raditi na uspostavi novih i unapređenju postojećih zona bez ribolova, piše Radio Zadar.
Vezane vijesti
-
U petak, 13. prosinca, na dan Sv. Luce, u Koncertnoj dvorani braće Berse s početkom u 19 sati, adventsko pripovijedanje - "Ferali u noći- priče koje nose svjetlo".
-
U sklopu izvođenja radova tvrtke Euro projekt d.o.o. na izgradnji javnog sustava odvodnje od nedjelje, 15. prosinca 2024. godine započinje izvođenje radova na rekonstrukciji i dogradnji kanalizacijske i vodoopskrbne mreže na području gradskog naselja Vidikovac.
-
Pročitajte dnevni horoskop i doznajte što vam za današnji dan predkazuju zvijezde
-
LUKORAN - Uginula lešina dupina već dva tjedna stoji na škrapama kod mjesta Lukoran na otoku Ugljanu. Čitateljica javlja da nitko od odgovornih do sad nije reagirao.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!