Sci-Tech

riječ stručnjaka

Infektolog: Lijekovi nikako nisu rješenje pandemije, ne proizvode antitijela

Infektolog: Lijekovi nikako nisu rješenje pandemije, ne proizvode antitijela
Kristina Štedul Fabac/PIXSELL

Doktor Andrej Trampuž, specijalist infektologije i interne medicine iz berlinske klinike "Charite", rekao je da očekuju da će u Njemačkoj biti kraj pandemije koronavirusa.

“U Njemačkoj vlada ogroman interes stanovništva za cijepljenjem, a budući da je do sada procijepljeno 70 posto njemačkog stanovništva, očekujemo da ćemo do ljeta dostići tako željeni postotak od 90 posto cijepljenih. Devedeset posto procijepljenosti bit će kraj pandemije i tada će covid biti oboljenje kao i gripa”, rekao je Trampuž.

I dok neki smatraju da je novi omikron soj kraj pandemije, drugi, poput Trampuža, smatraju da je on korak unatrag.

“Ovaj omikron soj ima neugodnu karakteristiku da može izbjeći imunitet koji je osoba stekla prebolijevanjem covida ili cijepljenjem. No, oni koji su cijepljeni ili su preboljeli covid prije tri mjeseca, ipak nisu teški slučajevi ako ih napadne omikron. Stoga treba što prije i što brže davati booster cjepiva, već nakon tri ili najkasnije šest mjeseci. Istovremeno farmaceutske tvrtke rade na novom cjepivu koje će biti puno učinkovitije i protiv omikrona i očekujemo da će ono biti u travnju iduće godine na tržištu. I to bi onda bila četvrta doza cjepiva.

Necijepljeni su najveći krivci što je pojavio novi soj, koji se sada širi i mogao bi postati dominantan početkom iduće godine. Međutim, za sada nam je još uvijek najveći problem delta varijanta, koji je još uvijek dominantna. Zbog svega ovoga će u sljedećem razdoblju biti u Afriku i Južnu Ameriku poslane velike količine cjepiva kako bi se tamošnje stanovništvo što više procijepilo”, rekao je Trampuž za Slobodnu Dalmaciju.

Neki lijekovi protiv covida već su stigli na tržište ili se ubrzo očekuje njihov dolazak, no Trampuž upozorava do oni nisu rješenje pandemije.

“Ne, ni u kojem slučaju. Ja danas imam na Klinici dva ili tri pacijenta kojima smo dali lijekove protiv covida. I ti lijekovi djeluju ako se daju nakon pet dana od početka simptoma bolesti. Međutim, ti lijekovi imaju puno više nuspojava nego cjepivo, neusporedivo više nuspojava. To su lijekovi koji se rade na bazi kao lijekovi protiv HIV-a, jako puno ih treba uzimati i izazivaju jako puno alergijskih reakcija. Radi se o lijekovima koji ne proizvode antitijela protiv novih varijanti covida”, objasnio je Trampuž.


Reci što misliš!