POSLOVANJE
Huawei trenutno nije glavna briga Bidena - sankcije neće "olabaviti", a već su ispali iz prvih pet
Već vrapci na granama znaju da nijedna američka tvrtka ili korporacija, s nekoliko iznimaka na takozvanom popisu izuzeća, ne smiju stupiti u bilo kakav poslovni odnos s Huaweiem.
To je Huaweiu donijelo ne samo probleme oko izgradnje 5G infrastrukture već i mogućnosti za proizvodnju i obradu čipova te upotrebe Googleovih mobilnih usluga (GMS) na telefonima i tabletima. Ne i Androida, jer je on sam po sebi otvoren izvor. Nitko nikada nije branio Huaweiu da ga koristi.
Sankcije su izazvale kontroverzu i mnogi su se fanovi nadali da će biti ukinute nakon promjene vlasti. Joe Biden i njegova administracija, međutim, ne namjerava za sada ništa mijenjati. Prema riječima Gine Raimondo, nove američke ministrice trgovine, koju citira Bloomberg, nema razloga da se Huawei i druge kineske tvrtke brišu s popisa.
Ali ipak se nešto promijenilo! Više se kao razlog nigdje ne navodi “špijunaža”, već kršenja slobode i ljudskih prava od strane tvrtke. Točnije rečeno, mehanizmi prepoznavanja lica koje je Huawei razvio koriste se za suzbijanje ujgurskih pobuna na sjeverozapadu Kine.
Od broja jedan do ostali na popisu - ovo je svojevrsni "slobodni pad"
Huawei sada pati od značajnog pada globalnog udjela na tržištu pametnih telefona (trenutno im udio iznosi samo 8 %). Prema podacima svih analitičkih tvrtki (Canalys, IDC, Counterpoint) više nisu među prvih 5 na globalnoj ljestvici, nakon što im je prodaja u četvrtom tromjesečju 2020. pala za oko 35 postotna boda. Ovo je prvi put da je Huawei u posljednjih šest godina ispao iz skupine pet najvećih svjetskih proizvođača pametnih telefona.
Huawei je i sam objavio podatke o ukupnoj prodaji mobitela u 2020. godini, a prema istima, opseg prodaje opao je za 42,4% na godišnjoj razini.
I ne samo to, Huaweijeve isporuke u četvrtom tromjesečju 2020. bile su samo 32 milijuna primjeraka, što je pad od gotovo 43% u odnosu na prošlu godinu. Zaostaje za Oppom i Vivom, pa čak i za Xiaomi , koji je na trećem mjestu, a Apple i Samsung su daleko iznad.
Također međugodišnja usporedba pokazuje da im ne cvjetaju niti ruže na kineskom tržištu. Žestoko se natječu s domaćim i međunarodnim markama. Tijekom cijele 2020 imali 11 postotni pad.
Što Huawei dalje planira?
Huawei želi preživjeti. Već su prodali svu Honorovu imovinu, ne posjeduju nikakve dionice, niti će sudjelovati u upravljanju i donošenju odluka. To znači da više neće pružati Kirin čipove za Honor, što je ujedno i krajnje rješenje.
Sada smanjuju opseg poslovanja što je više moguće i otvaraju područja koja ne zahtijevaju visoko precizne čipove. To su područja kao računalstvo u oblaku i automobilski sektor, koji zahtijevaju visoku matematiku i softversku tehnologiju i relativno niske zahtjeve za preciznošću hardvera.
Napravili su neke kadrovske promijene. Trenutni izvršni direktor potrošačke poslovne grupe Yu Chengdong, istodobno će obnašati dužnost predsjednika Cloud & AI poslovne grupe i direktora administrativnog tima za upravljanje.
Izdvojeno
-
Elon Musk je postao prva osoba koja je dosegla bogatstvo procijenjeno na više od 400 milijardi dolara, prema Forbesu i Bloombergu.
-
Američka pjevačica i kantautorica Taylor Swift rekla je kako je činjenica da će u povijest ući kao najnagrađivanija dobitnica Billboardovih glazbenih nagrada za nju "najljepši rani rođendanski dar".
-
Topla čokolada jedan je od omiljenijih toplih napitaka diljem svijeta, posebno u hladnim zimskim mjesecima. Bogatog, kremastog okusa i intenzivnog mirisa čokolade, ovaj napitak pruža utjehu i toplinu te budi osjećaj nostalgije i zadovoljstva.
-
Evo još jedne Božićne humanitarne akcije kojoj je cilj prikupljanje sredstava i ostalih donacija Udruzi za pomoć ženi I djetetu ‘’Duga’’, koja u gradu Zadru djeluje od 1999. godine.
Reci što misliš!