emocije
Smijeh ili režanje ljudima više govore nego šala ili bijesna psovka
Smijeh ili režanje ljudima više govore nego šala ili bijesna psovka jer obraćamo više pozornosti na zvuk emocije nego na tu emociju pretočenu u riječi, kažu znanstvenici.
Također, ljudi emocije interpretiraju mnogo brže nego riječi, već za desetinu sekunde, utvrdili su. Znanstvenici sa sveučilišta McGill u Kanadi htjeli su saznati hoće li mozak različito reagirati na zvuk u odnosu na riječi.
Zvuci koji prenose emocije uključuju smijeh, režanje i plač. Stručnjaci su izabrali tri temeljne emocije: ljutnju, tugu i sreću.
Izabrali su 24 sudionika istraživanja i puštali im kombinaciju zvukova koji odražavaju te emocije i istodobno ih povezali s potpuno besmislenim frazama kako ispitanici sadržaj ne bi mogli povezati s emocijom.
Reakcije njihova mozga mjerili su elektroencefalogramom (EEG). Utvrđeno je da mozak brže reagira na zvuk nego na riječi.
Ustanovljeno je i da se najbrže prepoznaju zvuci sreće. Međutim, moždana aktivnost trajala je dulje kad su u pitanju bili zvuci tuge ili ljutnje. Znanstvenici misle da je razlog za to vjerojatno evolucijski.
Razumijevanje zvukova bilo je ključno za izbjegavanje opasnosti i preživljavanje. Rezultati su objavljeni u časopisu Biological Psyhology.
Izdvojeno
-
Posljednje statistike razvoda opovrgavaju predrasude da su najstabilniji brakovi supružnika koji su proslavili srebrnu svadbu. Razlozi za tzv. "sijedi razvod" su brojni, stručnjaci navode najčešće sindrom praznog gnijezda.
-
Policijski službenici Postaje pomorske i aerodromske policije Zadar proveli su kriminalističko istraživanje nad 26-godišnjakom zbog sumnje u počinjenje kaznenog djela Neovlaštena proizvodnja i promet drogama.
-
Joško Čagalj Jole, omiljeni splitski pjevač poznat po energičnim nastupima i zaraznom veselju, ponovno će razveseliti Zadrane na Adventu.
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
Reci što misliš!