SAD vs HUAWEI
Hoće li se Huawei suočiti s vrlo teškim nedostatkom čipova?
Kao što znate, američka administracija produžila je na godinu dana dekret potpisan u svibnju 2019. godine kojim se Huawei stavlja na "crnu listu" za poslovanje s njihovim tech kompanijama.
Prema novim pravilima, zabrana je proširena na korištenje bilo koje američke tehnologiju za izradu čipova. Kada nova pravila stupe na snagu, strane kompanije koje koriste američku poluvodičku opremu morat će dobiti posebnu licencu iz Sjedinjenih Država prije nego što svoje proizvode isporuče Huawei ili njegovim podružnicama, poput HiSilicona.
Ministarstvo trgovine SAD-a također je odlučilo da čipovi koji se već proizvode mogu biti isporučeni u Huawei u roku od 120 dana, kasnije to neće biti moguće. Ovaj period Huawei koristi maksimalno, proširuju narudžbe od TSCM-a i kupuju čipove na sve strane, pa čak i po višim cijenama kako bi stvorili zalihe. Prema analitičarima i insajderima, imat će dovoljno zaliha procesora da preživi do kraja ove godine i koji mjesec kasnije. Ali što dalje?
SMIC kao spas
Jednu mogućnost na duge staze Huawei vidi u Semiconductor Manufacturing International Corporation (SMIC) proizvođaču čipova koji je sredinom svibnja dobio 2,25 milijardi američkih dolara ulaganja od gomile kineskih državnih ulagača, koja će koristiti za financiranje proširenja pogona u Šangaju. Također je tvrtka podnijela zahtjev za uvrštenje u Šangajsku burzu kako bi od prodaj dionica prikupili dodatnih 20 milijardi juana (2,8 milijardi USD).
Trenutno najnapredniji čip koji ova tvrtka može proizvesti temelji se na 14 nm FinFET procesu i primjenjuje se u novom HiSilicon Kirin 710A za telefone srednjeg opsega. U međuvremenu su uz pomoć Huaweijevih inženjera ubrzali razvoj N+1 procesne tehnologije koja je usporediva sa 7nm, i navodno su čipovi već u fazi certificiranja.
Sada preostaje samo montaža novog vrhunskog stroja za 7nm litografiju kako bi se čipovi pustili u masovnu proizvodnju. Ali proizvodnju ovog naprednog litografskog stroja potpisuje nizozemska tvrtka ASML koja koristi američke patente. Bude li SMIC radio za Huawei, mogli bi biti podložni američkim ograničenjima. I sami su svjesni ovog potencijalnog rizika za poslovanje.
Osim toga, postoje još dva problem vezan za budućnost Huaweija čipova. Za daljnji razvoj čipova visoke klase ne smiju niti koristiti EDA softvera za dizajn jer je još uvijek neodvojiv od američkih proizvođača. Isto tako činjenica je da konkurenti Samsung i Apple u bliskoj budućnosti će lansirati svoje flagshipe s procesorima temeljenim na najnovijem 5nm litografskom procesu, i ne dođe li do kakvih pozitivnih promjena u trgovinskom ratu između SAD -a i Kine, Huawei top modeli pametni telefoni po pitanju konkurentnosti bit će još udaljeniji nego sada bez Google servisa.
Eto, bez obzira koliko Huawei pokušava uvjeriti javnost da su dovoljno moćni i mogu izbjeći američke propise ili zabrane, činjenica je - Sjedinjene Države u dizajnu i proizvodnji blokirale su Huawei čipove!
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Reci što misliš!