10 MINUTA ZA UČENJE
5G bežične mreže: sve što trebate znati (1)
5G je postao pojam koji mnogi uglavnom povezuju s bržim internetom. Ali 5G je puno više od toga. Odnosi se podjednako na infrastrukturu i tehnologiju. Kako radi? što nam donosi kao krajnjim korisnicima? Može li imati utjecaj na naše zdravlje?
Odgovore na ova pitanja donosimo u seriji članaka koje smo pripremili za vas. Naravno, sve objašnjeno na jednostavan i razumljiv način.
Što je 5G mreža i što možemo očekivati ?
Za bolje razumijevanje 5G mreže i tehnologije podsjetimo se na prethodne mobilne tranzicije i promijene koje su se dogodile u tehnologiji.
Prva generacija mreža nastala je 80-ih godina prošlog stoljeća i podržavala samo analogne glasovne pozive. Druga (2G) uvedena 1991. donosi digitalno šifriranje i međusobno slanje SMS poruka. 3G mrežna tehnologija ( EVDO, HSPA i UMTS ) iz 1998. godine utire put pametnim telefonima i omogućuje surfanje s našim mobitelima. Brzine mreža bile su do 14.4 MB / s.
Od 2008. dostupna je 4G / Long Term Evolution (LTE) mreža koja nam je ponudila mogućnost surfanja većom brzinom, gledanje videozapisa uživo, podatkovne usluge, servise i aplikacije poput Vibera ili WhatsAppa, koje su promijenile naš svijet komunikacije.
Početni standardi za 5G ili petu generaciju bežičnih mreža su postavljeni krajem 2017. U godinama koje dolaze utjecat će na virtualnu i proširenu stvarnost, medicinu, razvoj umjetne inteligencije (AI), promet, ubrzati stvaranje pametnih gradova s konceptom Internet stvari (povezivanje i rad pametnih, rad pametnih kućanskih uređaja), omogućiti gledanje utakmice u 4K ili čak 8K kvaliteti, mobilne telefone pretvoriti u "igraće konzole" itd.
Tri osnovne značajke 5G mreže
- Maksimalna brzina prijenosa podataka do 20 Gbps
Što bi to trebalo značiti u praksi? Primjerice, sada nam je potrebno oko 25 minuta uz brzine 4G mreže za preuzimanja filma ili PUGB Mobile igre teške oko 3 GB. S 5G mrežnim brzinama bit će potrebno oko 35 sekundi.
I možda najvažnije, nove brzine prijenosa podataka trebale bi pomoći u manjoj potrošnji energije u bateriji i to uglavnom zbog promjene scenarija upotrebe pametnih telefona i povezivanja na Internet.
- Latencija
To je kašnjenje učitavanja podataka ili vrijeme od kada se podaci šalju do uređaja i trenutak kada postanu dostupni. Trenutna latencija 4G mreža je oko 100 milisekundi (u prosjeku), a 5G mrežama bit će manja od 5 ms. U nekim slučajevima čak se može približiti vrijednosti od 1 milisekunde. Ukratko, kašnjenja gotovo neće biti.
Ovo smanjenje latencije bit će presudno za robotiku, virtualnu stvarnost, neka industrijska rješenja, razvoj online igara i donosi točnost pozicioniranja u navigaciji na centimetarskoj razini.
- Spajanje na internet do milijun uređaja na kvadratnom kilometru
Kako bi se to omogućilo trebat će nova mrežna infrastruktura koja se u Hrvatskoj već radi, a uključuje bazne stanice, postavljanje mnogo više antena podijeljenih u sektore usmjerene u različitim smjerovima i druge kodirane radio valove od 4G mreže.
Međutim, za početak će svim uređajima s podrškom modema pete generacije mreža trebati 4G, jer će se inicijalno povezati prvo na ovu mrežu, a potom na 5G. Kako će se razvoj nastaviti 5G mreže postat će samostalne i neće zahtijevati 4G pokrivenost da bi funkcionirale.
U drugom članku bit će objašnjeno kako zapravo radi 5G, odnosno povezivanje s baznim stanicama, antenama i uređajima.
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Reci što misliš!