Sci-Tech

IFA1019

Panasonic pokazao “nevidljivi televizor” i 55-inčni s dvostrukim panelom

Panasonic pokazao “nevidljivi televizor” i  55-inčni s dvostrukim panelom

Panasonic je na sajmu IFA u Berlinu predstavio dva neobična prototipa televizora koji pokazuju trud ove tvrtke oko pomicanja granica tehnologije TV-a.

Jedan prototip kodnog naziva  “MegaCon”, što znači „mega kontrast“, koristi dva LCD sloja kako bi ponudio performanse sumjerljive onima OLED televizora, a istovremeno je sposoban i za visoku razinu svjetline. 

Drugi prototip jest prozirni OLED, rezultat konceptualnog istraživačkog projekta Panasonica i Vitre. On dokazuje da Panasonic radi na boljoj integraciji elektroničkih uređaja u životne prostore preko njihova stapanja s pozadinom kad se ne koriste.

MegaCon   

Prototip LCD monitora “MegaCon” s dvostrukim panelom interno je razvijen pomoću modula Panasonicove proizvodnje te se posve oslanja na Panasonicovo polustoljetno iskustvo u proizvodnji televizora.

On koristi 4K vanjski panel visokih performansi s monokromatskim unutrašnjim panelom kako bi modulirao izravno LED pozadinsko osvjetljenje, nudeći tako zatamnjivanje na razini piksela i omjer kontrasta od 1 000 000:1 kakav dosad nije viđen kod LCD panela. Kad se radi o svjetlini, ovaj televizor može na neodređeno vrijeme zadržati vršnu svjetlinu od 1000 nita na čitavom području uz istovremeno pokrivanje 99 % DCI P3 standarda boje.

Nakon iscrpnog testiranja u hollywoodskim studijima i postprodukcijskim kućama, ovaj prototip nudi vrhunsku razinu preciznosti u prikazu boja.

Za razliku od sličnih LCD zaslona s dvostrukim panelom, zahvaljujući povratnim informacijama hollywoodske zajednice ovaj model nudi i vrlo širok kut gledanja bez gubitka vjernosti boja te koristi jedinstvenu Panasonicovu tehnologiju za eliminaciju i najmanjeg efekta paralakse između dvaju panela.

Prozirni OLED ili  "Nevidljivi televizor" koji postaje transparentan kad se isključi

Panasonic je predstavio i konceptni prozirni OLED zaslon koji je prvi put prikazan na ovogodišnjem sajmu Salone del Mobile – najvećoj i najprestižnijoj svjetskoj izložbi namještaja i životnog stila.

Prozirni OLED zaslon, koji podsjeća na staklenu vitrinu, sastoji se od drvenog okvira koji, čini se na prvu, drži staklenu ploču i prirodno se uklapa u sve suvremene životne prostore. No, u trenutku kad se uređaj uključi, on se pretvara u OLED zaslon živih boja.

Prozirni OLED rezultat je konceptualnog istraživačkog projekta tvrtki Panasonic i Vitra. Kroz cijeli niz radionica Vitra je dala stručnost u dizajnu namještaja i prostora koja je bila uparena s Panasonicovim fokusom na upotrebu naprednih tehnologija radi unaprjeđenja života. Kao rezultat razvijeno je više ideja o tome kako se nove tehnologije mogu koristiti za glatku integraciju audiovizualnih uređaja u naše životne prostore. Prozirni OLED zaslon prva je od takvih ideja koja se i ostvarila.

Prozirni OLED zaslon pretvara se iz pasivnog objekta u živahan i dinamičan element; od nečega što je trebalo biti viđeno u nešto namijenjeno gledanju.

Taj OLED zaslon dizajnirali su skandinavski dizajner Daniel Rybakken i Panasonic Design Kyoto te se on sastoji od materijala poput drveta, metala i stakla. Tehnološke komponente pametno su sakrivene drvenim okvirom sa završnom obradom koji također služi i kao stalak uređaja. Svijetleći element koji poboljšava gledanje i iskustvo u okruženju, također je izravno i nenametljivo smješten u okvir.


Reci što misliš!