Sci-Tech

Xiaomi namjerava na sudu braniti jedinstvenost svoje Mimoji tehnologije!

Xiaomi namjerava na sudu braniti jedinstvenost svoje Mimoji tehnologije!

Kineske tech tvrtke godinama su patile od imitacijskog sindroma, osobito Applea, a danas su spremne braniti svoje tehnologije na sudu. Među njima je Xiaomi koji obećava tužiti sve one koji tvrde da su njihovi Mimoji klon Apple tehnologije.

Xiaomi Mimoji, značajka AR avatara se prvobitno  pojavili s modelom Xiaomi Mi 8 pod nazivom "Mi Meng",  u svibnju 2018, godine.  Međutim, kvalitetom su bili   daleko od Appleovog rješenja.  

Xiaomiju je trebalo  više od godinu dana da modificira   kreaciju  i  novi Mimoji postali  su dio  sustava  upravo predstavljenih Mi CC9 i CC9e pametnih telefona.

Naravno, mnogi su odmah povukli paralelu s Appleovim Memoji zbog sličnosti s oblicima lica i dostupnim shemama boja,  i postavili pitanje jesu li Mimoji plagijat ili slučajnost?  Xiaomi se  razbjesnio na te optužbe za plagijat, tvrdeći da su proveli   interne revizije i nisu pronašli dokaze da su  Mimoji likovi  plagirani od bilo kojeg od  konkurenata, uključujući Apple.  Slijedom toga, Xiaomi obećava  za sve one koji tvrde da  su njihovi Mimoji klon, a  bez odgovarajućih dokaza     “poduzeti sljedeću fazu djelovanja” (čitaj: tužiti sudu).

MIMOJI VS MEMOJI

Oba rješenja  koriste  prednju kameru  za skeniranje lica i snimanje  pokreta i dubine kako bi   3D model točno oponašao mimiku lica. Dakle,  način na koji funkcioniraju se znatno ne razlikuje.  Međutim treba imati na umu  da sam koncept   se počeo koristiti  u filmskoj industriji i videoigrama prije nego što je Apple ili Xiaomi   integrirao humanoidne emotikone  u svoje telefone, tako da nitko ne može stvarno tvrditi da je izvorni kreator. 

Xiaomi vs Apple

Tko je bio prvi?

U biti,  Samsung je  zapravo bio prvi  koji je "uveo" humanoidne avatare  u veljači 2018. godine lansiranjem Samsung Galaxy S9 s AR emojijima.  Kao što smo već spomenuli Xiaomi je to učinio u svibnju 2018.godine,  a  Apple  u  lipnju  objavom iOS 12 sustava.  

S druge strane gledajući, Apple je godinu dana ranije (2017.) prvi  uveo  emojie  putem aplikacije Messages,   koji su korisnicima omogućili  da izraze lica prikazane u proširenoj stvarnosti vide na određenim emojima,  što je preteča kreiranja humanoidnih avatara u pametnim telefonima.

Sličnost u imenima Mimoji i Memoji

Xiaomi Mimoji dolazi iz kombinacije riječi  "mi" (Xiaomi)  i "emojija". 

Appleov naziv Memoji dolazi iz riječi "ja" i "emotikoni", ali nisu prvi koji su upotrijebili ovaj naziv. Bila je to izraelska tvrtka Lightricks, koja je napravila  aplikaciju Facetune 2.0 za uređivanje portreta kako bi spojili crtane emojie s likom vašeg lica tako da možete pretvoriti  selfije u emojie.  Zato i ne iznenađuje da Apple  nema  zaštitni znak Memoji.

Eto, sada imate nekoliko informacija više i sami prosudite je li Xiaomi krivo optužen za plagijat ili je svaka sličnost slučajna.


Reci što misliš!