Medicina
"Reprogramirane" matične stanice pobijedile Parkinsonovu bolest kod majmuna
Znanstvenici su uspješno iskoristili "reprogramirane" matične stanice za vraćanje funkcionalnih moždanih stanica kod majmuna, što daje nadu da bi se ta tehnika mogla u budućnosti koristiti kako bi se pomoglo pacijentima oboljelima od Parkinsonove bolesti
Budući da Parkinsonovu bolest uzrokuje odumiranje ključnih moždanih stanica koje proizvode dopamin, znanstvenici se već dugo nadaju da će pomoću matičnih stanica uspjeti povratiti normalnu proizvodnju tog neurotransmitera.
Sada su prvi put japanski znanstvenici pokazali da se inducirane pluripotentne matične (iPS) stanice mogu koristiti sigurno i učinkovito za liječenje primata sa simptomima Parkinsonove bolesti.
Takozvane iPS stanice su reprogramirane većinom iz ljudskih stanica kože u stanice koje imaju potencijal poput embrionalnih da mogu postati bilo kojom stanicom u tijelu, u ovom slučaju stanicama u mozgu koje proizvode dopamin.
Znanstvenici sa Sveučilišta u Kyotu, svjetskog lidera u iPS tehnologiji, izjavili su da njihov pokus daje naznake da bi ovakav pristup mogao biti korišten za kliničko liječenje ljudi oboljelih od Parkinsonove bolesti.
Osim povećanja proizvodnje dopamina, testovi su pokazali poboljšanje kretanja kod majmuna, a najmanje dvije godine nisu im se pojavili tumori na mozgu, koji mogu nastati kao nuspojava ubrizgavanja matičnih stanica.
"Ovo je vrlo obećavajuće istraživanje koje pokazuje da se sigurna i visoko učinkovita terapija stanicama za Parkinsonovu bolest može proizvesti u laboratoriju", rekao je Tilo Kunath iz MRC Centra za regenerativnu medicinu Sveučilišta u Edinburghu, koji nije bio uključen u istraživanje.
Znanstvenici se nadaju da će kliničko ispitivanje na ljudima početi do kraja 2018.
Vezane vijesti
-
Znanstvenici vjeruju da su pronašli način liječenja i možda čak i preokretanja tijeka Parkinsonove bolesti tako što će proizvesti zamjenske stanice kako bi 'popravili' oštećenja na mozgu, prenosi BBC
-
Osoblje Opće bolnice Zadar ovim se putem educiralo o prednostima pneumatskog transportnog sustava cijevi kao i praktičnom radu s istima.
-
29.9. obilježavamo Svjetski dan srca. U vrijeme kad se svijet bori protiv COVID-19, nikada nismo bili svjesniji vlastitog i zdravlja naših članova obitelji.
-
Osobe sa sindromom Petra Pana možda još uvijek imaju emocionalnu zrelost djeteta. Izbjegavaju sukobe najbolje što mogu i traže da se drugi brinu o njima.
Izdvojeno
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
Reci što misliš!