Svemir
Letjelica Cassini 'zaplovila' između Saturnovih prstenova
NASA-ina letjelica Cassini, koja još od 2004. kruži oko Saturna te je znanstvenicima priskrbila više od 3000 znanstvenih izvješća o "drugim svjetovima" u srijedu je prvi put 'zaplovila' između tog planeta i njegovih prstenova kako bi ispitala atmosferu oko njih i izmjerila jačinu magnetskog i gravitacijskog polja u tom području
Ovo je posljednji zadatak letjelice Cassini nakon njezine 20 godina duge svemirske odiseje. S obzirom na to da ostaje bez goriva, uskoro će morati završiti svoju misiju.
U predstojeća 22 tjedna ili pet mjeseci zadaća letjelice je otići onamo "kamo još nijedna svemirska letjelica nije bila", preciznije u područje između prstenova i planeta, odakle će slati informacije i izvješća na Zemlju, podsjeća NASA.
"Od danas do rujna dobit ćemo mnoga nova saznanja o onome što se nalazi oko Saturna, koliko su teški njegovi prstenovi te brojne druge pojedinosti o Saturnovim mjesecima i atmosferi", kazao je voditelj projekta Cassini Jet Propulsion Laboratory, Earl Maize početkom travnja na konferenciji za novinare.
Prošli je tjedan u časopisu Science objavljen članak u kojemu stoji da u atmosferi Saturnova mjeseca Encelada ima molekularnog hidrogena, čija je prisutnost rezultat hidrotermalne aktivnosti.
Novi podaci o jačini magnetskog i gravitacijskog polja u području oko Saturnovih prstenova trebali bi otkriti kolika je njihova starost i kakvo im je porijeklo.
Nakon promatranja prstenova Cassini će obaviti i mjerenja nekih parametara samog Saturna, poput jakosti njegova magnetnog polja i brzine rotacije.
Raspad letjelice u Saturnovoj atmosferi očekuje se 15. rujna.
Vezane vijesti
-
Gotovo 20 godina od lansiranja sonde Cassini sa Zemlje svemirska letjelica u petak završava misiju spuštanjem u atmosferu Saturna prije nego se sruši na planet
-
Titan bi mogao postati glavni prirodni laboratorij za otkrivanje kemijskih tajni nastanka života u svemiru
-
Prostor između Saturna i njegovih prstenova je, kako se čini, "relativno lišen prašine", priopćila je u utorak NASA to iznenađujuće otkriće na temelju podataka koje je prikupio svemirski orbiter Cassini
-
Huygens je, naime, putovao na Titan kao suputnik sonde Cassini kako bi zajedno proučavali Saturn i njegove prirodne satelite
Izdvojeno
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
-
Pitanje nošenja vjenčanog prstena daleko je složenije nego što se na prvi pogled čini. Ova naizgled jednostavna tradicija krije bogatu povijest koja seže sve do drevnog Egipta, a današnji običaji razlikuju se diljem svijeta.
-
U četvrtak, 12. prosinca 2024. godine s početkom u 19.00 sati u Zadru u košarkaškoj dvorani „Krešimir Ćosić“ na ŠC Višnjik, odigrati će se košarkaša utakmica "AdmiralBet ABA" lige između KK „Zadar“ iz Zadra i i KK „Borac Mozzart“ iz Čačka, Republika Srbija.
Reci što misliš!