Sci-Tech

znanstveni piknik

Predsjednica s mladim znanstvenicima: Obrazovanje je investicija, a ne trošak

Predsjednica s mladim znanstvenicima: Obrazovanje je investicija, a ne trošak
Igor Kralj/PIXSELL

Na Pantovčaku je održan znanstveni piknik koji je okupio 170 mladih znanstvenika, inovatora i studenata

Oni su predsjednici predstavili svoje projekte, istraživanja, otkrića i eksperimente. Poziv je to na još snažniju popularizaciju STEM zanimanja, posebice na ulogu žena u znanosti.

Na dva kotača do Pantovčaka je došao bicikl na vodik: "To je električni bicikl koji električnu energiju potrebnu za pogon elektromotora dobiva iz vodika preko gorivnih članaka. Sustav je potpuno bez emisija Co2, za to koristimo vodik proizveden elektrolizom vode korištenjem obnovljivih izvora energije, konkretno u mom slučaju ja koristim sunčevu energiju", ispričala je Ankica Kovač, autorica bicikla inače docentica na FSB-u i jedna je u, još uvijek slabašnom, nizu žena u znanosti. Valerija Vujčić s biološkog odsjeka PMF-a predstavila je super hranu; hranu bogatu fitokemikalijama koje mogu imati pogodan učinak na ljudsko tijelo: "Asvaganda se koristi protiv stresa, Astragalus nam može poboljšati pamćenje, a Nim je dobar protiv upala, za našu kosu, kožu i nokte", priča Valerija. 

Popularizacija žena u znanosti jedna od važnih tema današnjice, naglasila je i predsjednica Kolinda Grabar Kitarović koja napominje kako te predrasude uspješno ruše i hrvatske znanstvenice, no ipak apelira: "Predviđa se kako će u budućnosti 90 posto zanimanja zahtjevati neku digitalnu vještinu, no danas samo 14 posto srednjoškolki u Hrvatskoj želi raditi u IT industriji, smatrajući da bi morale raditi daleko više od svojih kolega kako bi mogle napredovati u karijeri", istaknula je predsjednica.

Znanstveni piknik na Pantovčaku okupio je 170 mladih znanstvenika i inovatora koji se imaju s čime pohvaliti; od hodajućeg robota, pa do trkaćeg bolida koji je u konkurenciji s 97 svjetskih sveučilišta 2014. u Engleskoj osvojio 10 mjesto: "Za ovaj bolid je ubrzanje ispod četiri sekunde i maksimalna brzina je 130 km/h. Mislimo da je to jako konkurentan bolid što dokazuje i odličan plasman na natjecanju", kaže nam Josip Krajnović s Fakulteta strojarstva i brodogradnje.

Radovi mladih znanstvenika vrednuju se i Hrvatskoj, pa je tako predstavljen i robotski sustav za neurokirurgiju koji je u zadnjih sedam godina razvio tim mladih znanstvenika s FSB-a: "To je sustav koji služi za pomoć kirurgu za vrijeme neurokirurških operacija gdje on navodi, ubrzava i čini preciznije postojeće medicinske zahvate. Sustav je u fazi kliničkih ispitivanja i do sad smo već uspješno napravili pet operacija", rekao nam je Filip Šuligoj. Upravo su ovakvi i slični projekti dokaz kako naši mladi znanstvenici mogu stati uz bok svjetskim kolegama, zbog čega je i predsjednica naglasila i potrebu za još snažnijom reformom obrazovanja.

"Potreban je stoga dinamičan obrazovni sustav koji je u mogućnosti pratiti te promjene, jer oni koji budu pasivno čekali neće moći krenuti na put snažnog gospodarskog razvoja. Ne želimo čekati, moramo biti svjesni da je obrazovanje investicija, a ne trošak", zaključila je predsjednica.


Reci što misliš!