Sci-Tech

Znanost

Jesmo li korak bliže Terminatoru?

Jesmo li korak bliže Terminatoru?

Istraživanja koja bi mogla pojednostaviti liječenja neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove ili Parkinsonove bolesti

Robot koji funkcionira zahvaljujući pravom sićušnom mozgu sastavljenom od neurona štakora sposoban je naučiti i složenija ponašanja poput izbjegavanja zida,javlja net.hr.

"Ponavljanjem je već usvojio neka ponašanja", rekao je Kevin Warwick, predstavnik multidisciplinarne ekipe Sveučilišta Reading u Engleskoj.

Biološki mozak robota, nazvanog Gordon, sastavljen je od neurona štakora, ugrađenih na šezdesetak elektroda.

"U 24 sata veze su se uspostavile i stvorile mrežu kao u normalnom mozgu. U tjedan dana dogodili su se spontani električni impulsi, što djeluje kao uobičajena moždana aktivnost.

"Upotrijebili smo tu reakciju kako bi povezali mozak robota s elektrodama. Mozak sada kontrolira robota i on uči ponavljanjem", objasnio je.

 

Istraživanja koja bi mogla pojednostaviti liječenja neurodegenerativnih bolesti poput Alzheimerove ili Parkinsonove bolesti, omogućuju praćenje reakcija neurona.

"Kada robot udari u zid, mozak prima stimulaciju i uči zaobići prepreku. Sada razmatramo kako pristupiti učenju, povećanjem voltaže na raznim elektrodama, ili upotrebom kemijskih proizvoda kako bi se potaknula i zaustavila transmisija neurona", rekao je Warwick i dodao da žele shvatiti kako su pohranjena iskustva u biološkom mozgu.

"Mislimo da je sada u Gordonovom mozgu aktivno između 50.000 i 100.000 neurona", ocijenio je Warwick. Štakor ima više od milijun neurona, a čovjek oko 100 milijardi.

Kao i kod ljudi, ako Gordonov mozak neće stalno biti simuliran, opustiti će se. Uz stimulacije veze jačaju i on se doima živahnijim.

Gordonov mozak je pojednostavljena verzija onoga što se zbiva u ljudskom mozgu, zaključio je Warwick.

S obzirom da mozak ne smije napuštati laboratorij, s robotom je povezan bežično.


Reci što misliš!