Sci-Tech

Superračunala

Tko ima najjača svjetska superračunala?

Tko ima najjača svjetska superračunala?

Prvo mjesto zauzima računalo Jaguar u vlasništvu američkog ministarstva energetike. Jaguar ima snagu od 1,75 petaflopsa po mjerenju Linpak benchmarkom, a teoretski je sposobno za 2,3 petaflopsa

Prema najnovijoj verziji liste 500 najjačih superračunala na svijetu, drugo mjesto zauzima kinesko superračunalo Nebulae, dok je prvi američki Jaguar. Ujedno je Kina druga po redu zemlja u svijetu po ukupnoj instaliranoj računalnoj snazi

Popis 500 najjačih superračunala na svijetu osvježava se dva puta godišnje. Očekivano, tom listom dominiraju računala proizvedena i bazirana u Sjedinjenim Američkim Državama. Isto tako je očekivano da velike zapadne sile poput Njemačke, Francuske i Velike Britanije slijede SAD, no odsad i Kina zauzima istaknuto mjesto na toj listi.

Kina već neko vrijeme ubrzano povećava svoje računalne kapacitete pa sada ima i superračunalo koje zauzima drugo mjesto po snazi u svijetu. Superračunalo nazvano Nebulae sastoji se od servera Dawning TC3600 Blade baziranih na Intelovim procesorima X5650 spojenim s Nvidijinim GPU-ima Tesla C2050. Nebulae je trenutno računalo s najboljim teoretskim performansama snage 2,98 petaflopsa. Mjerenje Linpak benchmarkom je pokazalo performanse od 1.271 petaflopsa, što ga je smjestilo na mjesto broj dva po snazi u cijelom svijetu. Nebulae se nalazi u Nacionalnom centru za superračunala u Shenzhenu.

Prvo mjesto zauzima računalo Jaguar u vlasništvu američkog ministarstva energetike. Jaguar ima snagu od 1,75 petaflopsa po mjerenju Linpak benchmarkom, a teoretski je sposobno za 2,3 petaflopsa. Jaguar se nalazi u ustanovi Oak Ridge Leadership Computing Facility.

Jedan petaflops znači da je računalo sposobno izvesti 1015 računskih operacija s pomičnim zarezom u sekundi. Prvo računalo koje je imalo snagu od jednog petaflopsa bio je Roadrunner iz laboratorija u Los Alamosu. Danas je Roadrunner treći na top listi superračunala.

Kina je sada druga zemlja u svijetu po ukupnoj računalnoj snazi. Prvo mjesto i dalje zauzima SAD sa 55,4 posto instalirane računalne snage, dok Kina ima 9,2 posto.

U Europi najviše superračunala ima Velika Britanija (144), a slijede je Francuska sa 29 i Njemačka sa 24.


Reci što misliš!