Sci-Tech

Otkriven kod

Probijen HDCP

Probijen HDCP

Sigurnosni kod koji služi za zaštitu od neovlaštenog kopiranja sadržaja s Blu-ray i DVD playera i raznih namjenskih uređaja probijen je i javno objavljen na Internetu

Nakon što je otkriven glavni HDCP ključ možemo na tržištu očekivati uređaje koji mogu prikazivati i snimati digitalni sadržaj bez ikakvih ograničenja, javlja Bug.hr

Sigurnosni kod koji služi za zaštitu od neovlaštenog kopiranja sadržaja s Blu-ray i DVD playera i raznih namjenskih uređaja probijen je i javno objavljen na Internetu.

Intel je potvrdio kako je kod postavljen na internetu tajni glavni ključ za HDCP (High-bandwidth Digital Content Protection) protokol. Naime, HDCP je vrsta zaštite digitalnih sadržaja razvijena od strane Intela kako bi se spriječilo kopiranje digitalnog audio i video sadržaja dok putuje kablovima i priključcima vezanim uz sučelja DisplayPort, Digital Visual Interface (DVI), High-Definition Multimedia Interface (HDMI), Gigabit Video Interface (GVIF), ili Unified Display Interface (UDI).

Korištenjem HDCP-a osigurava se da samo autorizirani uređaji reproduciraju zaštićen sadržaj, a Intel tu tehnologiju licencira proizvođačima odgovarajućih uređaja. Glavni ključ je trebao biti tajan svima osim središnjem HDCP autoritetu. On se koristi za generiranje ključeva u uređajima potrošačke elektronike koji služe za kriptiranje podataka i provjeru da uređaji imaju HDCP licence.

Nakon što je otkriven glavni HDCP ključ možemo na tržištu očekivati uređaje koji mogu prikazivati i snimati digitalni sadržaj bez ikakvih ograničenja. No treba imati na umu da takvo snimanje nije isto kao klasično "ripanje" DVD-ova i Blu-ray medija. Naime, ovdje je riječ o digitalnom ekvivalentu snimanja kamerom sadržaja koji se prikazuje na TV-u, odnosno gube se sve mogućnosti iz izbornika medija, a sadržaj je snimljen samo onako kako je prikazan, primjerice sa ili bez titlova.

U Intelu su pokušavaju umanjiti značaj otkrivanja glavnog ključa za HDCP ističući kako proizvodnja piratskih uređaja i dalje neće biti jednostavna obzirom da je ta tehnologija ugrađena u čipove, odnosno za njezinu zloupotrebu potrebno je napraviti i odgovarajuće čipove, što je prema tvrdnjama iz Intela prilično zahtjevna i skupa zadaća. Također ističu kako će tužiti svakog proizvođača uređaja koji koristi neautorizirane ključeve.

Istovremeno u Intelu istražuju tko je objavio ključ i na koji način je dobiven. Pretpostavlja se da je objavljen od strane nekoga tko je imao pristup ključu u fazi razvoja ili nekoga uključenog u ispitivanje uređaja ili čipova s podrškom za HDCP.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.