Sci-Tech

Štetno zračenje mobitela

Kako se zaštititi od zračenja vašeg mobitela

Kako se zaštititi od zračenja vašeg mobitela

U svibnju ove godine Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) upozorila je da dugoročno korištenje mobitela može uzrokovati karcinom, prenosi net.hr.

Odluka da se objavi ovo upozorenje došla je nakon godina istraživanja i brojnih studija koje su pregledane i koje su se pokazale kao neuvjerljive. Sada se sve češće pojavljuju izvješća koja pokazuju da postoji još jedna nuspojava dugotrajne uporabe mobitela - neplodnost u muškarca, piše Lockergnome.com.

Naime, nedavna istraživanja provedena na sveučilištu Queen u Kanadi otkrila su da je korištenje mobitela u vezi s povećanjem razine testosterona kod korisnika. Korištenje mobitela također može dovesti do "niske kvalitete sperme i smanjenja plodnosti". Druga slična istraživanja otkrila su da broj spermija kod muškaraca koji često koriste mobilne telefone može pasti do čak 30 posto.

Dakle, koje korake možete poduzeti kako bi izbjegli zračenje koje emitira vaš mobitel?

- Ograničite korištenje mobitela za važnije pozive.

- Kadgod je to moguće, koristite uključen zvučnik umjesto da mobitel držite tik do uha.Ako ste na mirnom, privatnom mjestu, slobodno možete mobitel odložiti u svoju neposrednu blizinu i razgovarati na taj način.

- Pričekajte da dobijete vezu prije nego naslonite telefon na uho. Ovo je važno jer mobitel prilikom pozivanja koristi puno više energije da bi dohvatio dobar signal iz obližnje bazne stanice.

- Nosite mobitel u torbi ili ruksaku umjesto u džepu hlača ili košulje (zbog karcinoma dojke).

- Provjerite imate li dobar signal prije upućivanja poziva. Kada signal označava lošu vezu, vaš mobitel aktivno podešava svoju snagu odašiljanja kako bi uspostavio stabilniju vezu.

- Odaberite mobitel s niskom "specifičnom stopom apsorpcije" (SAR) koja predstavlja mjeru stupnja apsorpcije radijskih valova u tjelesnom tkivu.

- Šaljite tekstualne poruke (SMS, mail, chat...) kad god možete umjesto da nazivate mobitelom. Na taj način uštedjet ćete još i na vremenu i na novcu.

- Umjesto mobitela koji vas ujutro budi, koristite budilicu.

- Kada god je moguće povežite se na Wi-Fi. Kada šaljete zahtjev za podacima preko Wi-Fi veze, umjesto preko baznih stanica, mobitelu će trebati manje vremena da uspostavi vezu kako bi primili vaše mailove i ostale podatke.

Kako mobiteli svakim danom postaju naš primarni način komunikacije i izvor informacija, nije uopće više upitno postajemo li sve više i više povezani s našim uređajima. Dok znanost pokušava objasniti sve implikacije tehnologije i dok nam ne da čvrste odgovore o tome kakav točno utjecaj mobiteli imaju na naše zdravlje, nije naodmet zapamtiti ovih nekoliko stvari koje se odnose na naše navike korištenja mobitela. Za svaki slučaj.

net.hr/eZd


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.