Proizvodnja čipova
Dijamanti su najbolji prijatelji – čipova
Dijamant koji se koristi u metodi taloženja kemijskih para za proizvodnju tankih prevlaka stoji tisućiti dio vrijednosti dijamanta koji se koristi kao nakit
Unatoč strahovima od globalne gospodarske katastrofe, grupa znanstvenika prkosi mjerama štednje svojim prilično dekadentnim pristupom proizvodnji čipova – izrađuje ih od dijamanata, piše net.hr
Dijamanti su najbolji ženini prijatelji. Ne više. Vole ih i čipovi. Znanstvenici sa Sveučilišta Vanderbilt kažu da dijamanti imaju osobine koje ih čine učinkovitijima i otpornijima od silicija. Oni tvrde da dijamantni čipovi mogu raditi na većim brzinama uz manji utrošak energije, te da su otporni na zračenja i visoke temperature.
Znanstvenici na Vanderbiltu ne misle da bi proizvodnja takvih mikročipova bila skupa. Naime, moguće je proizvesti nanodijamantne tanke premaze koji koriste vrlo male količine skupih materijala. Smatraju da bi samo od jednog karata bilo moguće proizvesti milijarde čipova.
Dijamant koji se koristi u metodi taloženja kemijskih para za proizvodnju tankih prevlaka stoji tisućiti dio vrijednosti dijamanta koji se koristi kao nakit, kažu znanstvenici. Upravo zbog toga računaju na to da bi u pogledu cijene dijamant mogao biti dostojan suparnik siliciju.
Sada su u fazi izrade tranzistora, ali imaju planove i za tzv. logička vrata (digitalne sklopove), o čemu su detaljno pisali u članku objavljenom u Electronics Lettersu. Nažalost, izgleda da dijamantni čipovi ipak neće tako brzo naći put do računala.
Mogućnosti primjene za dijamantne čipove zasad su ograničene na vojnu elektroniku, elektroniku koja može neometano raditi u svemiru, za iznimno brze prekidače i mjesta na kojima su čipovi izloženi ekstremnim uvjetima. Čipovi na bazi dijamanata mogu neometano raditi na temperaturi do visokih + 500 Celzijevih stupnjeva i na niskim temperaturama od -150 Celzijevih stupnjeva.
Zbog nevjerojatno snažne otpornosti na zračenja i toplinu, dijamantni čipovi se mogu koristiti i u nekim važnim, ali opasnim postrojenjima, kao što su nuklearni reaktori.
net.hr/ezadar
Vezane vijesti
-
Riječ je o lećama od svega pet grama, u koje je ugrađeno 18 dijamanata 'utisnutih' u žuto ili bijelo zlato
-
Znate li kolika je cijena najskupljih štikli na svijetu, ručno rađenih od najfinijeg zlata i optočenih s 2200 dijamanata? Točno 158.282 eura, odnosno 140.000 funti
-
Skupocjena torbica izrađena je od najfinijih materija: 18-karatno zlato optočeno je dijamantima
-
Ministarstvo za rudnike Zimbabvea reklo je da već ima 1,7 milijardi u dijamantima spremno za prodaju. Ukupni vanjskih dug Zimbabvea je oko 5,5 milijardi
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.