Sci-Tech

Znate li...

Kakav je vaš virtualni identitet?

Kakav je vaš virtualni identitet?

Da li ste se ikada zapitali što piše o vama na Internetu? Vrlo je velika vjerojatnost da ćete već u prvih deset rezultata pronaći nešto što želite sakriti ili izbrisati

U posljednje vrijeme vrlo su popularni novinski naslovi koji vrište o indiskrecijama naših političara. Naravno najzanimljiviji su oni koji govore o političarima koji  trenutno obnašaju visoke funkcije u vlasti.

 

Koliko god da je vijest interesantna, novine je ne mogu rastezati u beskonačnost, u jednom trenutku stiže nova, zanimljiva tema, a nečiji kriminalni čin ili moralna nepodopština završi kao priča, koja se povremeno spominje u svakodnevnim razgovorima.

Većina likova iz takvih priča samo čeka dan kada će se pojaviti neka nova tema, a oni pasti u zaborav.

Međutim, tu nije kraj price - još godinama nakon objavljenih tekstova postojati će desetine, ako ne i stotine tekstova koji će podsjećati na spomenute indiskrecije.

Tome su 3 razloga:

1. Svi novinski izdavači imaju svoje web portale na kojima objavljuju vijesti koje tiskaju u novinama.

2. Postoji čitav niz privatnih osoba koji komentiraju po forumima ili objavljuju na vlastitim blogovima i web stranicam vijesti koje su preuzeli s novinskih portala ili ih sami kreirali.

3. Velike tražilice zbog svoje prijeke naravi sakupljaju sve informacije na netu i daju im određene vrijednosti koje onda prikazuju u svojim rezultatima pretraživanja.

I nakon teorije, dolazimo do poante priče: kakav je vaš virtualni identitet, odnosno image?

Da li ste se ikada zapitali što piše o vama na Internetu? Vrlo je velika vjerojatnost da ćete već u prvih deset rezultata pronaći nešto što želite sakriti ili izbrisati.

Ako ste vlasnik privatne firme, ne želite da se u prvih 10 mjesta spominje loša usluga, nekvalitenti proizvodi ili neki drugi tekst koji vas ne predstavlja u dobrom svjetlu.

Ako ste liječnik kojemu se dogodila greška u operacijskoj sali, ili postoji optužnica za mito i korupciju, sigurno ne želite da drugi vide vaše ime povezano s tim radnjama. Što god radili u privatnom i poslovnom životu, iza sebe ćete ostaviti određeni trag, i dok u stvarnom životu trag s vremenom izblijedi, onaj koji dospije na internet ne blijedi niti nestaje.

Na internetu se ti tragovi manifestiraju kao članci,tekstovi na blogovima, komentari na forumima. Jedan takav loš tekst, komentar ili članak, mogao bi vas koštati posla, novih klijentata ili karijere.

Na sreću, nije sve tako crno, tragovi koji su ostali iza vas ipak se mogu sakriti, treba manji budžet, nekoliko mjeseci rada i truda i problem riješen.

Dana 18. kolovoza 2010 Gfk je objavio podatak da 53% građana Republike Hrvatske koristi Internet za svoje potrebe. U ovom trenutku taj broj je i veći, te se svakodnevno povećava zahvaljujući našim i stranim telekomunikacijskim tvrtkama.

Ovaj postotak Hrvatskih građana koji koristi Internet u svakodnevnom životu sugerira da počnete voditi računa o vašem virtualnom identitetu ako to do sada niste.

Više na: http://www.prvomjesto.com/virtualni-identitet.html


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.