Sci-Tech

Zanimljivosti

Facebook najtraženiji na Wikipediji

Facebook najtraženiji na Wikipediji

Hrvati su najviše čitali o 'Zakonu o internetskog piratstva', ali i o 'Larinom izboru' i Srbiji

Švedski programer Johan Gunnarsson objavio je godišnju listu najtraženijih pojmova na internetskoj enciklopediji Wikipediji u 2012. godini.

Gunnarsson koji već godinama prati trendove na Wikipediji obradio je i trendove na dnevnoj, odnosno mjesečnoj razini.

No ono što je zanimljivije od samih pojmova, činjenica je da se oni dosta razlikuju od jezika do jezika, odnosno izdanja Wikipedije.

Tako je članak o Facebooku najčitaniji na engleskom, ali i španjolskom jeziku. U ostalim jezicima pojam 'Facebook' nalazi se većinom među 10 najtraženijih.

Nijemci su najviše tražili informacije o 'Sackgasse' odnosno kratkoj ulici, a Francuzi o 'Houx crénelé', biljci sličnoj magnoliji.

Hrvati su, zanimljivo, najviše čitali o 'Zakonu o sprečavanju internetskog piratstva', a svoje je mjestu među top 10 našao i 'Larin izbor'.

Hrvati su čitali i o Europskom prvenstvu u nogometu, kao i onom u rukometu, a svoje su mjesto među najčitanijima našli i članci o Njemačkoj, Srbiji i BiH.

Iščitavanje pojmova koji su interesirali Hrvate ukazuje na to da Wikipediju većinom čitaju mladi, jer se među 100 najčitanijih članaka mogu naći brojni naslovi iz školske lektire, povijesne ličnosti, ali i članci o 'gramatici' odnosno 'pravopisu' hrvatskog jezika.

Za razliku od drugih država, u hrvatskom izdanju Wikipedije Facebook je tek na 22. mjestu. Pretekli su ga EU, Lionel Messi, Sulejman I., ali i mononukleoza i horoskop.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.