Rad objavljen u Nature
Hrvatski znanstvenici otkrili koliko će rasti razine mora
Prof. dr. sc. Mirko Orlić i prof. dr. sc. Zoran Pasarić s Geofizičkog odsjeka Prirodoslovno-matematičkog fakulteta u Zagrebu objavili su u prestižnom časopisu Nature Climate Change članak koji predstavlja važan doprinos prognozi porasta morske razine uslijed globalnih klimatskih promjena.
Porast razina mora do kraja stoljeća jedna je od ozbiljnijih posljedica klimatskih promjena, a u skoroj budućnosti mogla bi ugroziti brojne priobalne gradove, regije, pa i cijele države. Ona je posljedica ekspanzije zapremine vode zbog povećanja temperature kao i porasta količina vode zbog otapanja polova i ledenjaka.
Razmjere dizanja razina mora moguće je odrediti na dva načina. Prvi način, tzv. teorijska metoda, zasniva se na matematičkom modeliranju sustava atmosfera-more-led-kopno. Drugi, empirijska metoda, temelji se na relacijama koje povezuju globalnu temperaturu s globalnom visinom morske razine. Problem je do sada bio u tome što su se rezultati dviju metoda drastično razlikovali, tako da su iznosi empirijskih prognoza bili čak dva do tri puta veći od iznosa teorijskih prognoza. Istražujući razloge neslaganja tih prognoza hrvatski su znanstvenici razvili modificiranu empirijsku metodu kojom su se uspjeli znatno približiti rezultatima teorijske metode.
Orlić i Pasarić u svom su članku pokazali da je kod primjene empirijske metode potrebno uzeti u obzir dva do sada zanemarena procesa. Prvi je ravnotežni odziv mora i kopnenih ledenjaka na porast globalne temperature, a drugi je utjecaj crpljenja podzemnih voda na morsku razinu tijekom prošlog stoljeća.
Njihovi rezultati pokazuju da bi se razine mora do 2100. godine mogle podići za oko 68 cm, odnosno u rasponu od 53 do 83 cm uvaži li se pripadajuća standardna devijacija u slučaju umjerenog porasta koncentracije stakleničkih plinova koji bi doveo do porasta globalne temperature od oko 2°C. Ti su iznosi znatno manji od onih ranije određenih empirijskom metodom.
Autori u svom članku ističu da bi budući porast morske razine mogao biti veći ukoliko se ubrza otapanje ledenih pokrova na Grenlandu i Antarktici, ali naglašavaju da se takav proces ne može obuhvatiti empirijskom metodom u njenom sadašnjem obliku.
Vezane vijesti
-
S nedavno završene konferencije o klimatskim promjenama u Maroku stižu dramatične i zabrinjavajuće poruke - razina mora diže se znatno brže od očekivanog. RTL je istražio kakve su posljedice za dalmatinske gradove Zadar i Split
-
-
-
Izdvojeno
-
U prvoj utakmici 17. kola HNL-a Slaven Belupo je kao domaćin svladao Goricu sa 2-1 (0-1). Gosti su poveli golom Medina Gashija (8), no Alen Grgić (67) i Antonio Jagušić (82) su u nastavku preokrenuli.
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.