Sci-Tech

S koljena na koljeno

Klincima najnoviji gadgeti, a roditeljima ono što ostane

Klincima najnoviji gadgeti, a roditeljima ono što ostane

Djeca se sve bolje razumiju u tehnologiju i inzistiraju na kupovini najnovijih uređaja. S druge strane, roditelji gube korak i preostaje im samo zadovoljiti se zastarjelim gadgetima koje njihov podmladak više ne želi.

Ne tako davno princip je bio sljedeći - kad starije dijete ili roditelj dobije novu elektroničku igračku, stara ide u ruke mlađem djetetu.

Taj se trend polako mijenja. Mlađe generacije mnogo brže prihvaćaju moderne tehnologije, pa tako i brže mijenjaju različite uređaje.

Australska telekomunikacijska tvrtka Optus otkrila je kako je sve izraženiji trend da roditelji dobivaju 'zastarjele' uređaje koje su njihova djeca već iskoristila.

Već zbog same činjenice da dobivaju uređaje koji više nisu najnoviji i najbolji, roditelji gube korak s djecom i razvojem tehnologije.

'Roditelji ne znaju kako bi održali korak s djecom. Umjesto da se osjećaju frustrirano, trebali bi prihvatiti tehnološke vještine svoje djece i iskoristiti ih kako bi se zbližili s djecom i riješili IT probleme kod kuće', smatra dr. Kristy Goodwin, direktorica udruge 'Every Chance to Learn'.

U čak 68 posto kućanstava otac više nije taj koji najbolje poznaje tehnologiju. Umjesto da se pokvareni uređaj nosi 'glavi obitelji' na popravak, nosi se mlađim članovima koji bolje poznaju tehnologiju.

Iako roditelji i dalje prednjače po broju tehnoloških uređaja, u 58 ispitanih kućanstava djeca su ta koja imaju uređaje najnovije generacije.

Najgore u cijeloj situaciji prolaze majke, koje u većini slučajeva imaju mobilne uređaje koji su stari između dvije i pet godina.

Zanimljivo je da 12 posto roditelja smatra kako bi njihova djeca bila ljubomorna na njih ukoliko bi oni posjedovali bolji i noviji uređaj.

'Davno su prošla vremena kad su djeca čekala da njihovi roditelji kupe novi telefon ili laptop kako bi oni mogli naslijediti stari. Današnja 'digitalna generacija' bolje je upoznata s novom tehnologijom i kako ona funkcionira te nadilaze roditelje u svome znanju', zaključio je na kraju Nathan Rosenberg iz Optusa.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.