Hrvatska ispod europskog prosjeka po dostupnosti interneta
U 2013. godini 79 posto kućanstava u 28 zemalja članica ima pristup internetu, a 76 ima širokopojasni internet, dok je Hrvatska ispod eurpskog prosjeka sa 65 posto kućanstva koje imaju internet, od kojih 64 posto ima širokopojasni internet, objavio je u srijedu Eurostat.
Najmanji pristup internetu ima Bugarska, 54 posto kućanstava, zatim Grčka 56 posto i Rumunjska 58 posto. S druge strane, u Nizozemskoj čak 95 posto kućanstava ima internet, u Luksemburgu 94 posto, Danskoj i Švedskoj 93 posto.
Širokopojasni internet najrasprostranjeniji je u Finskoj 88 posto kućanstava, zatim u Danskoj, Nizozemskoj, Švedskoj i Velikoj Britaniji po 87 posto, Njemačkoj 85 posto.
U Hrvatskoj 53 posto pojedinaca svakodnevno koristi internet, 10 posto ih ne koristi svaki dan ali barem jednom tjedno, dok 29 posto nikad ne koristi internet.
Na razini EU-a 62 posto pojedinaca svakodnevno se koristi internetom, 10 posto barem jednom tjedno, a 21 posto nikad.
I tu također odskaču zapadne i sjeverne članice EU-a - u Danskoj 84 posto, Nizozemskoj 83 posto, Luksemburgu 82 posto, Švedskoj 81 posto, Finskoj 80 posto.
U Hrvatskoj 25 posto pojedinaca komuniciralo je putem interneta s tijelima vlasti, a europski prosjek korištenja e-vlada usluga je 41 posto.
Tu također prednjače sjeverne članice - Danska 85 posto, Nizozemska 79 posto, Švedska, 78 posto, Francuska 60 posto.
Na dnu ljestvice je Rumunjska s 5 posto pojedinica koji su tijelima vlasti komunicirali preko interneta, slijedi Italija s 21 posto te Bugarska i Poljska s po 25 posto.
Istraživanje je obuhvatilo kućanstva s najmanje jednom osobom u dobi između 16 i 74 godine i provedeno je u drugoj polovici 2013.
Vezane vijesti
-
Odbor za unutrašnje tržište i zaštitu potrošača Europskog parlamenta izglasao je zahtjev za poboljšanjem internet kupovine.
-
Novi protokol nudi niz dodatnih slojeva zaštite za uređaje bežično povezane Wi-Fijem koji bi hakerima, između ostalog, trebali otežati pogađanje lozinke i pristupanje podacima
-
Sveučilišni računski centar Sveučilišta u Zagrebu (SRCE), Hrvatska akademska i istraživačka mreža – CARNet i Središnji državni ured za razvoj digitalnog društva obilježili su u petak navečer u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici (NSK) 25 godina interneta u Hrvatskoj, a na svečanosti su nazočili predsjednik Vlade Andrej Plenković i ministrica znanosti i obrazovanja Blaženka Divjak.
-
Čak četvrtina korisnika interneta u Hrvatskoj prati neprofitne medije, čiji je je broj u Hrvatskoj u stalnom porastu, ali rasprave o njihovim sadržajima, kvaliteti i demokratskoj ulozi padaju u drugi plan pred onima o nesigurnom institucionalnom i financijskom položaju, rezultati su istraživanja objavljenih u novom broju časopisa Politička misao.
Izdvojeno
-
Benkovac, Čakovec, Dubrovnik, Đakovo, Knin, Križevci, Krk, Sisak, Slavonski Brod, Šibenik, Zabok i Zadar će do 1. ožujka iduće godine plesati uz ritmove brojnih domaćih renomiranih, ali i nešto novijih izvođača!
-
Seljačka tržnica Zadarske županije slavi 11. rođendan i tim povodom najavila je program u subotu, 14. prosinca!
-
Iz zadarske Elektre stiže obavijest o privremenom prekidu u opskrbi električnom energijom zbog radova prema sljedećem rasporedu
-
Nezavisna kandidatkinja za predsjednicu Hrvatske Marija Selak Raspudić podržala je u srijedu obrazovne radnike koji traže veće plaće, ustvrdivši da njihov položaj mora biti u centru politika, a na listu prioriteta uvrstila je i razvoj vojne znanosti i vojnog obrazovanja.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.