NASA odgodila lansiranje prvog satelita za mjerenje CO2 u atmosferi
Sada manje od polovice CO2 emitiranog ljudskim aktivnostima ostaje u atmosferi, navode znanstvenici. Dio tog plina s učinkom staklenika apsorbiraju oceani no još uvijek nisu razjašnjeni svi elementi cirkulacije tog plina
NASA je u utorak odgodila lansiranje svog prvog satelita koji će mjeriti razine ugljičnog dioksida (CO2) u atmosferi, plina koji se smatra glavnim krivcem za stvaranje učinka staklenika što dovodi do zagrijavanja planeta.
Lansiranje satelita OCO-2 bilo je predviđeno za 11.56 sati po srednjoeuropskom vremenu iz zračne baze Vandenberg u Kaliforniji raketom Delta 2. Odgođeno je u posljednji trenutak zbog "tehničkog problema", a novi termin lansiranja još nije utvrđen.
Televizija NASA-e objavila je da će u najboljem slučaju novi pokušaj lansiranja satelita uslijediti u srijedu ujutro.
Satelit će biti postavljen u gotovo polarnu orbitu na 705 kilometara visine.
Satelit puna naziva Orbiting Carbon Observatory-2 (OCO-2) vrlo je sličan satelitu OCO-1 koji je bio uništen tijekom lansiranja u veljači 2009.
OCO-2 treba pružiti cjelovitiju i globalniju sliku emisija CO2, kako onih za koje je odgovoran čovjek tako i prirodnih. Također treba utvrditi učinke oceana i šuma koji apsorbiraju i hvataju taj plin kojega je razina u atmosferi najviša u razdoblju od najmanje 800.000 godina.
"Ugljični dioksid u atmosferi igra važnu ulogu u energetskoj ravnoteži našeg planeta i ključan je čimbenik za razumijevanje promjena naše klime", objasnio je Michael Freilich iz znanstvenog odjela Zemlje u NASA-i.
Satelit bi trebao uvelike pridonijeti boljem razumijevanju planeta Zemlje, rekao je Freilich. Misija OCO-2 trajat će najmanje dvije godine, a on će biti glavni opservatorij skupine od pet drugih međunarodnih satelita koja će se okretati oko Zemlje svakih 99 minuta.
Satelit će uzimati uzorke CO2 i tako pomagati znanstvenicima da bolje prouče promjene klime.
U travnju su mjesečne koncentracije ugljičnog dioksida u atmosferi premašile 400 čestica na milijun (ppm) u sjevernoj hemisferi, što je bila najviša razina u najmanje 800.000 godina, ističe NASA.
Izgaranje fosilnih goriva (ugljikovodici, prirodni plin i ugljen) i druge ljudske aktivnosti emitiraju gotovo 40 milijarda tona CO2 u atmosferu svake godine.
Klimatolozi su zaključili da je rast emisija CO2 posljedica ljudskih aktivnosti, napose izgaranja fosilnih goriva i sječe šuma. Time je izmijenjen prirodni ciklus ugljika na Zemlji te izazvan rast temperature i promjena klime.
Sada manje od polovice CO2 emitiranog ljudskim aktivnostima ostaje u atmosferi, navode znanstvenici. Dio tog plina s učinkom staklenika apsorbiraju oceani no još uvijek nisu razjašnjeni svi elementi cirkulacije tog plina.
Mjerenja što će ih obaviti satelit OCO-2 kombinirat će se s podacima koje prikupljaju opservacijske postaje na kopnu, zrakoplovi i drugi sateliti.
Vezane vijesti
-
Proteklo ljeto obilježilo je izvanredno velik broj požara na sjevernoj hemisferi i, posljedično, rekordne globalne emisije ugljika, pokazalo je izvješće EU-ove službe za praćenje atmosfere Copernicus.
-
Članovi NASA-ine posade dobili su slobodan dan za Božić i iskoristili ga za razgovor sa svojim obiteljima. Astronauti su Božić proveli u opuštajućoj i zabavnoj atmosferi.
-
Astronomi su na Jupiterovu mjesecu Io snimili enormne valove lave koji potječu iz najvećeg aktivnog vulkana u Sunčevom sustavu poznatog kao Loki Patera
-
NASA već dugo u proučavanju klimatskih promjena koristi snimke i podatke o temperaturi dobivene pomoću satelita i stvorila je pozamašnu kolekciju vrlo uvjerljivih vizualnih dokaza
Izdvojeno
-
Košarkaši Zadra u susretu su 12. kola regionalne ABA lige kao domaćini rutinski svladali Borac iz Čačka sa 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
U 12. kolu regionalne AdmiralBet ABA lige košarkaši Zadra večeras su u Krešinom domu pred oko tisuću i pol najvjernijih navijača stigli do pete pobjede. Uvjerljivo su svladali momčad Borca iz Čačka rezultatom 89-67 (21-14, 18-12, 26-18, 24-23).
-
Povodom obilježavanja Međunarodnog dana planina, a u sklopu manifestacije „Niti života“ sinoć je u Kneževoj palači svečano otvorena izložba "Velebit" renomiranog hrvatskog akademskog slikara Josipa Zankija.
-
Shizofrenija je mentalna bolest od koje obolijeva jedan posto populacije, muškarci najčešće u adolescentskoj dobi, a žene između 23. i 30. godine te je važno na vrijeme prepoznati simptome i započeti terapiju, istaknuto je u srijedu na konferenciji "Shizofrenija 360" u Zagrebu.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.