Sci-Tech

Znanstveni filantrop

Fizičar Soljačić svoju nagradu daje za hrvatske talente!

Fizičar Soljačić svoju nagradu daje za hrvatske talente!

Zakladu će dijelom financirati ugledni hrvatski fizičar Marin Soljačić (40) koji živi i radi na poznatom sveučilištu MIT-u u Bostonu iz sredstava koja je ove godine dobio u sklopu prestižne nagrade Blavatnik National Award za mlade znanstvenike do 42. godine života.

Naš je znanstvenik nedavno, uz neurobiologinju Rachel Wilson i kemičara Adama Cohena, u jakoj konkurenciji od 322 vrhunska znanstvenika, dobio 250.000 dolara nagrade za 2014., no dio je odlučio dati za osnivanje zaklade.

'Već dugo želim učiniti nešto takvo: pronaći načina da ohrabrim djecu u svojoj zemlji Hrvatskoj kako bi napredovala u akademskom obrazovanju. Jako je važno dobiti priznanje u ranoj fazi razvoja akademske karijere; priznavati i hvaliti potragu za znanjem, kao što se to čini nagradom Blavatnik Award', rekao je za NYAS Soljačić.

Početkom dvijetisućitih, Soljačić je otkrio brojne fizikalne fenomene i njihove primjene u novim tehnologijama. Njegov tim u tzv. WiTricityju bio je jedan od predvodnika istraživanja bežičnog prijenosa energije koji bi se mogao upotrijebiti za stvaranje bežičnih punjača mobitela i računala. Zahvaljujući svojim uspjesima, u Hrvatskoj je postao poznat po medijskom nadimku 'Novi Tesla'.

Soljačić kaže kako se nada da će Zaklada potaknuti mlade na to da karijeru potraže u znanosti, tehnologiji, inženjerstvu i matematici (na engleskom STEM) te inspirirati hrvatske čelnike da podrže mlade znanstvenike.

Nagrada koju bi Zaklada dodjeljivala trebala bi dugoročno potaknuti razvoj u globalnoj pismenosti u znanstvenim disciplinama, od osnovnog obrazovanja do profesionalne razine te konačno uspostaviti sustav koji će pomagati novim generacijama inovatora.

'Ponosni smo što ćemo biti Soljačićevi partneri u ovoj važnoj nagradi. Marin Soljačić predstavlja ono najbolje što se želi postići nagradom Blavatnik Award: da se otkriju i potaknu najtalentiraniji i najinventivniji znanstvenici današnjice kako bi postali uzori mladima u cijelom svijetu', rekla je Ellis Rubinstein, predsjednica i direktorica New York Academy of Sciences.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.