Sci-Tech

Stvorene matične stanice koje ubijaju samo tumore!

Stvorene matične stanice koje ubijaju samo tumore!

Prema radu predstavljenom u časopisu Stem Cells, tim pod vodstvom Khalida Shaha pokazao je da se matične stanice mogu genetski modificirati tako da proizvode otrove koji ubijaju stanice tumora i da ih dostavljaju samo u stanice tumora te da istovremeno same ne umiru od njih.



Tehnika je uspješno testirana na miševima kojima je iz mozga prethodno uklonjena glavnina tumora. Matične stanice očistile su ostatke raka.

Kako ova tehnika funkcionira?

Matične stanice se na kritičnu lokaciju dostavljaju u biorazgradivom gelu. Na taj način rješava se problem dostave otrova koji uništavaju stanice raka.

'Otrovi koji uništavaju rak vrlo su se uspješno koristili u različitim oblicima raka krvi, međutim oni ne djeluju baš najbolje u čvrstim tumorima jer su teže dostupni, a otrovi imaju kratak vijek trajanja', objasnio je Shah i dodao:

'Prije nekoliko godina prepoznali smo da bi se matične stanice mogle koristiti kako bi kontinuirano dostavljale terapeutske toksine u tumore mozga, no prvo smo ih morali genetski modificirati tako da same budu otporne na ubojite otrove. Sada imamo matične stanice otporne na otrove koje stvaraju i ispuštaju lijekove što ubijaju tumore.'



Otrovi korišteni u studiji nazivaju se citotoksini. Oni su ubojiti za sve stanice, međutim od kraja 1990-ih znanstvenici su ih uspjeli urediti na takav način da ulaze samo u stanice koje imaju određene molekule na površini pa danas napadaju isključivo stanice raka, a ne one zdrave. Kada upadnu u stanice, otrovi onemoguće njihove mehanizme kojima stvaraju proteine te one odumiru za nekoliko dana.

Modificirane matične stanice imaju mutacije koje otrovima ne dozvoljavaju da djeluju u njima. One također imaju djelić genetskog koda koji im omogućava da neprekidno stvaraju i izlučuju otrove. Budući da stanice raka nemaju iste mehanizme, citotoksin ih ubija.

Shahov tim uspio je stvoriti ljudske matične stanice živčanog sustava koje istovremeno stvaraju otrove i otporne su na njih. No tehnika je za sada uspješno testirana samo na miševima. Stručnjaci očekuju da će im Američka agencija za hranu i lijekove (FDA) u narednih nekoliko godina dati dozvolu da započnu klinička testiranja na ljudima.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.