U Zemljinoj orbiti nalaze se stotine tisuća komada smeća
Satelit američkih zračnih snaga star 20 godina eksplodirao je u svemiru te izbacio nova 43 komada smeća u Zemljinu orbitu.
Iako je satelit zbog iznenadne promjene u temperaturi eksplodirao još 3. veljače, nadležni u Svemirskoj komandi zračnih snaga vijest su objavili tek ovih dana. Tvrde i da prilikom eksplozije ostali aktivni sateliti nisu bili ugroženi.
Riječ je o meteorološkom satelitu, koji su lansirali 1995. godine i bez prekida je radio sve dotad.
Znanstvenici još istražuju kako je točno došlo do eksplozije jednog od najstarijih satelita koji je kontinuirano slao podatke na Zemlju. U orbiti je još šest takvih satelita, a sljedeće godine trebali bi lansirati i sedmi.
- Budući da više nismo koristili njegove podatke, minimalno ćemo osjetiti gubitak. Jedino po čemu se ovaj događaj razlikuje od drugih je što je ovdje bila riječ o satelitu koji je još bio u funkciji - kazali su iz američkih zračnih snaga.
Najnovija eksplozija u svemiru ponovno je otvorila pitanja o velikoj količini otpada koji sakupljamo u atmosferi.
Od Sputnika 1, prvog objekta koji su Sovjeti lansirali u svemir prije 53 godine, u Zemljinoj orbiti nakupilo se na stotine tisuća komada otpada. Uglavnom je riječ o ostacima starih raketa, napuštenih satelita i šrapnela s projektila, koji kruže oko našeg planeta.
Postoji čak 22.000 objekata koji su dovoljno veliki kako bi ih znanstvenici sa Zemlje mogli pratiti te još stotine tisuća komadića koji bi mogli predstavljati problem ljudima na putu u svemir. Čak i astronauti u Međunarodnoj svemirskoj postaji s vremena na vrijeme moraju raditi manevre kako bi izbjegli sudar sa smećem.
Količina otpada u orbiti značajno se povećala 2007. godine nakon kineskog testiranja antisatelitskih projektila. Nakon tog testa, prema nekim procjenama, ostavili smo novih 150.000 komada smeća. Veliki problem predstavljaju i nesreće poput ove, koje je gotovo nemoguće predvidjeti, a nakon kojih u svemiru ostaje nova gomila otpada. Jedan takav bio je sudar američkog Iridijuma i nefunkcionalnog ruskog satelita 2009. godine.
U posljednje vrijeme sve više znanstvenika glasno progovara o ovom gorućem problemu te smišljaju rješenja kako očistiti svemir. Jedan od prijedloga je pokušati sakupiti ga vrećama, no ništa u vezi s tim još nisu pokušali učiniti.
Vezane vijesti
-
-
Jeste li se ikada zapitali gdje biste završili da počnete kopati tunel ravno kroz središte Zemlje?
-
Stanovnici Zemlje iskušavaju granice planeta na kojemu žive i njegove prirodne izvore, a da bismo svima omogućili kvalitetan život morat ćemo dijeliti stvari poput hrane, vode i energetskih resursa na ravnopravan i održiv način
-
NASA već dugo u proučavanju klimatskih promjena koristi snimke i podatke o temperaturi dobivene pomoću satelita i stvorila je pozamašnu kolekciju vrlo uvjerljivih vizualnih dokaza
Izdvojeno
-
U Dalmaciji će osobito na otocima puhati jako jugo, a popodne sjeverozapadni vjetar. Bit će promjenjivo, povremeno uz kišu, lokalno moguće i obilnim pljuskovima. Jutarnja temperatura zraka od 6 do 10 °C, u unutrašnjosti niža, između 2 i 4 °C, a popodnevna od 9 do 14 °C
-
Bacivši pogled na impozantan niz priznanja koje je Audiardov najnoviji i svakako najluđi uradak u dugovječnoj karijeri do sad prikupio, čovjek bi lako mogao steći krivi dojam kako se pred njim doista nalazi najimpresivnije filmsko ostvarenje godine, ali istina je potpuno drugačija.
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.