Sci-Tech

Ultrazvuk u miševa uklonio naslage proteina povezane s Alzheimerom

Ultrazvuk u miševa uklonio naslage proteina povezane s Alzheimerom

Ultrazvuk je u laboratorijskih miševa uklonio naslage proteina odgovorne za Alzheimerovu bolest što je omogućilo obnovu njihova pamćenja i otvorilo nade za osobe pogođene tom za sada neizlječivom neurodegenerativnom bolešću mozga, objavio je američki medicinski časopis Science Translational Medicine.

Ultrazvukom su stimulirane pojedine stanice imunitarnog sustava u mozgu kako bi 'probavile' beta-amiloidne naslage, a upravo te naslage znanstvenici drže odgovornima za bolest.

Liječenje Alzheimerove i drugih cerebralnih bolesti teško je zbog prirodne barijere koju čini nepropusni, zaštitni sloj stanica. Taj sloj štiti mozak od infekcija, ali istodobno blokira lijekove.

Da bi probili tu 'prirodnu barijeru', znanstvenici su ultrazvukom ubrizgavali mikromjehuriće u krv. Pod učinkom visokoenergetskih zvučnih valova ti su mikromjehurići vibrirali i omogućili nakratko otvaranje pukotine u toj prirodnoj zaštitnoj barijeri što omogućuje povećanje broja stanica imunitarnog sustava i 'slanje lijekova'.

Znanstvenici su ultrazvučnu tehniku primijenjivali na miševima oboljelima od Alzheimera tijekom nekoliko tjedana i otkrili da su amiloidne naslage nestale u 75 posto glodavaca i to bez oštećenja njihova moždanog tkiva, rekao je autor istraživanja, dr. Juergen Goetz s Instituta za mozak Sveučilišta Queensland u Australiji.

U odnosu na kontrolnu skupinu, miševi tretirani ultrazvukom pokazali su bolju memoriju na tri testa, među kojima su test labirinta i prepoznavanje novih predmeta.

Ova neinvazivna tehnika tek se počela istraživati, ali mogla bi jednoga dana pomoći u liječenju Alzheimerove bolesti i drugih neurodegenerativnih bolesti u kojima se nenormalno gomilaju proteini u mozgu, ističe dr. Goetz.

Sljedeći korak, ističe taj znanstvenik, bit će testiranje tehnike na ovcama.

Dosad se ultrazvuk i ubrizgavanje mikromjehurića ispitivalo samo na majmunima.

Budu li se tehnika mogla uspješno primijeniti i u čovjeka, "mogla bi unijeti revoluciju u liječenje ljudskog mozga", ističe Kullervo Hynynen, biofizičar s Instituta za istraživanje Sunnybrook u Torontu u Kanadi, prvog koji je iznio zamisao o tehnici ultrazvukom.

Neurokirurg Todd Mainprize sa sveučlišta u Torontu ovaj će mjesec ultrazvukom na kratko otvoriti zaštitnu barijeru kako bi ubrizgao dozu kemoterapije za liječenje tumora na mozgu. Bit će to prvi klinički pokus takve tehnike.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.