Povezivanje znanosti i gospodarstva
Hrvati lete u svemir: Za članstvo u svemirskoj agenciji plaćat ćemo milijun eura godišnje
Hrvatska bi uskoro mogla postati zemlja partner Europske svemirske agencije (ESA), a naši znanstvenici i gospodarstvenici dobiti priliku sudjelovati u nizu misija u području istraživanja svemira i Sunčeva sustava, saznaje Slobodna Dalmacija
Nakon što je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta prije godinu dana uputilo pismo namjere glavnom direktoru ESA-e Jeanu-Jacquesu Dordainu sa zahtjevom da Hrvatska postane zemlja partner toj agenciji, kao sljedeći korak prema potpisivanju sporazuma o suradnji u našoj će zemlji 12. i 13. svibnja boraviti delegacija ESA-e.
- Svrha sastanka je raspraviti mogućnosti, kao i prijedlog sporazuma o svemirskoj suradnji u mirnodopske svrhe između Hrvatske i ESA-e - kažu u Ministarstvu znanosti, obrazovanja i sporta vezano uz temu susreta.
ESA, koja je nastala na temeljima Organizacije za svemirska istraživanja iz 1961. godine i ustrojena kao međuvladina organizacija, danas okuplja više od dvadeset europskih država članica, a osim razvijenih zapadnih zemalja tu su i Mađarska, Poljska i Rumunjska. Zašto je to članstvo važno za Hrvatsku, objašnjavaju iz MZOS-a.
- Glavno načelo ESA-e jest da uloženi novac država članica uvijek bude korišten u tim državama kroz razvoj industrije i sveučilišta. Zemlje članice koje sudjeluju svojim kontribucijama u proračunu, a za 2013. godinu one su iznosile ukupno 4,3 milijarde eura, imaju mogućnosti sudjelovati u istraživačkim i razvojnim programima te industrijama ESA-e - kažu u Ministarstvu.
Detalji mogućeg sporazuma s Hrvatskom još nisu poznati, ali u MZOS-u objašnjavaju dinamiku stupanja u članstvo koje se ostvaruje kroz tri stupa: prvih pet godina država je u statusu ugovora o suradnji, pri čemu nije dužna plaćati financijski doprinos agenciji, a što je moguće i prolongirati.
- U tom razdoblju Hrvatska bi mogla razmjenjivati informacije s ESA-om putem sastanaka, radionica, programa obuke i kroz primjenu specifičnih podataka. U toj fazi moguće je koristiti pomoć ESA-e u sastavljanju nacionalne svemirske strategije - otkrivaju u MZOS-u.
U drugom petogodišnjem razdoblju, država postaje takozvani European Cooperating State i plaća fiksnu članarinu od milijun eura godišnje, a što je također moguće prolongirati.
Tek u trećoj fazi država postaje punopravnom članicom te je dužna plaćati članarinu koja se određuje na temelju BDP-a.
- Tu se otvaraju mogućnosti državi članici sudjelovanja u obveznim i opcijskim programima, industrijskim aktivnostima, a time se i optimizira povrat uloženih sredstava - smatraju u MZOS-u, uz poruku da dugoročna ulaganja u znanost, koja se temelje na izvrsnosti i pristupu najmodernijoj istraživačkoj infrastrukturi, pridonose ulaganju u društvu, a krajnji cilj je povezati znanost i gospodarstvo.
Vezane vijesti
-
-
Ministar Šime Erlić uručio je u ponedjeljak, 3. lipnja 2024. godine u Mostaru ugovore u sklopu Programa prekogranične suradnje između Republike Hrvatske i Bosne i Hercegovine za 2024. godinu. Uručeno je 88 ugovora o financiranju projekata u ukupnoj vrijednosti 4,2 milijuna eura.
-
Prvu hrvatsku studiju o izvedivosti svemirskog turizma u Hrvatskoj napisale su 16-godišnja Tonka Burić i 17-godišnja Lucija Bojkić
-
Nakon što se u našim krajevima pojavila u studenom 2023. godine, prizori polarne svjetlosti, ponovno su u petak, 10. svibnja bili vidljivi iz svih krajeva Hrvatske, od Istre do Dubrovnika, pa i na kontinentu, od Zagreba do Vinkovaca, a vedro nebo nagradilo je sve one koji su je željeli fotografirati.
Izdvojeno
-
Mjerenje inteligencije kod životinja prilično je škakljiva stvar. Međutim, provedeni su brojni pokusi kako bi se testirale sposobnosti sićušnih mozgova kukaca. Rezultati su iznenađujući.
-
Ove subote, 14. prosinca, Zadar će oživjeti u šarenilu uniformi, plesu i ritmovima mažoret glazbe!
-
Nema sumnje da je retinol jedan od najučinkovitijih sredstava za borbu protiv bora i znakova starenja kože. Taj skup sintetičkih molekula dobivenih iz vitamina A, sveti je gral pomlađujućih sastojaka - pomlađuje, obnavljaja strukturu i kvalitetu kože, zaglađuje bore, smanjuje hiperpigmentacijske mrlje, ublažava akne…
-
Hrvatska je u 2024. bila među deset ''najguglanijih'' odredišta za putovanja, odnosno na 10. mjestu, dok je na prvom Turska, objavio je globalni magazin Conde Nast Traveler prema redovnom istraživanju i podacima Googlea o pretraživanju odredišta za putovanja u proteklih 12 mjeseci.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.