Sci-Tech

UNESCO: Japanska industrijska postrojenja upisana u baštinu čovječanstva

UNESCO: Japanska industrijska postrojenja upisana u baštinu čovječanstva

Japanski političari i mediji pozdravili su u ponedjeljak s ponosom odluku UNESCO-a da upiše u svjetsku baštinu 23 reprezentativna mjesta industrijskog razvoja Japana pod carem Meijijem (1868.-1912.), usprkos prvotnom protivljenju susjednih zemalja.

 

"Jako sam sretan", izjavio je premijer Shinzo Abe. "Industrijska transformacija Japana u razdoblju od oko 50 godina zahvaljujući povezivanju japanskih tradicija i stranih znanstvenih tehnika nešto je izuzetno i prikladno je da to pripadne baštini čovječanstva", dodao je on.

Susjedne Južna Koreja i Kina protivile su se tom međunarodnom priznanju s obrazloženjem da su na sedam predloženih mjesta prisilno radili njihovi državljani deportirani tijekom japanske okupacije. Međunarodno vijeće za spomenike i znamenitosti (Icomos) već je u svibnju, međutim, preporučio njihovo upisivanje.

"Iako Japanci mogu biti ponosni, tu preporuku treba shvatiti kao prigodu da se objektivno uvide različiti aspekti brze industrijalizacije zemlje", naglasio je Japan Times.

Dnevnik je zatražio da se poduzmu mjere "kako bi posjetitelji bili informirani o mračnoj strani prošlosti nekih od tih mjesta".

Obećanje Tokija da će dodati objašnjenja kako su ta postrojenja upošljavala prisilnu radnu snagu omogućilo je da se zakopa ratna sjekira sa Seulom.


Dodavanje novih komentara je onemogućeno.