Pluton ih opet impresionirao: Nebo mu je plavo, a led crven
Patuljasti Pluton na kraju Sunčeva sustava ne prestaje iznenađivati znanstvenike, a NASA je u četvrtak objavila prvu fotografiju u boji koja prikazuje daleki svijet s nebom plave boje, slične kao na Zemlji.
- Tko bi očekivao plavo nebo u Kuiperovu pojasu? Ovo je prekrasno - rekao je Alan Stern, voditelj tima New Horizons. Ova letjelica projurila je kraj Plutona 14. srpnja i detaljno nam otkrila Pluton koji je dotad bio samo daleki svijet pun tajni.
Kako bi dobili ovakav prikaz atmosfere, znanstvenici su morali čekati trenutak u kojem će planet biti zaklonjen Sunčevom svjetlosti.
Ono što je slika otkrila je atmosfera koja se proteže oko 1600 kilometara u visinu, što je više nego na Zemlji.
Na našem planetu nebo izgleda plave boje zbog načina na koji molekule kisika i dušika u atmosferi raspršuju vidljivu svjetlost sa Sunca. Plava svjetlost ima kraću valnu duljinu i učinkovitije se raspršuje zbog čega kod nas nebo ima i takvu boju.
S druge strane Sunčeva sustava, na Plutonu se kroz slojeve atmosfere svjetlost raspršuje na gotovo isti način. Ali, ovdje za raspršivanje svjetlosti nisu zadužene molekule kisika i dušika već čestice poput čađe koje se nazivaju tolini. Oni nastaju u raspadu dušika i metana visoko u atmosferi pod utjecajem ultraljubičastog zračenja sa Sunca, a sličan se kemijski proces može vidjeti i na Titanu.
Te su čestice pak sive ili crvene te mogu narasti dovoljno velike da 'kiše' na površinu Plutona, što je vjerojatno i razlog za crvenkasta područja na planetu.
Uz plavo nebo, letjelica Novi horizonti je otkrila i područja zaleđene vode. Iako je logično očekivati led tako daleko u svemiru, većina leda na Plutonu ne sastoji se od zaleđene vode, već od elemenata poput dušika. Istovremeno, zanimljivo je i kako su područja gdje je zaleđena voda crvenkaste boje.
- Iznenadilo nas je što je vodeni led ovdje tako crven - kaže Silvia Protopapa sa Sveučilišta Maryland. Dodala je kako još ne razumiju vezu između leda i crvenkastih tolina u atmosferi Plutona.
Vezane vijesti
-
Istraživači su zabilježili najhladniju temperaturu na Zemljinoj površini koja je iznosila -98,6 stupnjeva Celzijusa na Antarktici.
-
-
-
Izdvojeno
-
Hrvatski košarkaški reprezentativac Mario Hezonja, kojeg je u srijedu Euroliga kaznila s 8.000 eura zbog "nepoštivanja sudaca", odgovorio je da je ta organizacija hrabra kada treba kažnjavati, a da istovremeno odbija rješavati ozbiljne probleme u europskoj košarci.
-
Kakvo nas vrijeme očekuje danas i sutra u Dalmaciji?
-
Plesni odjel Glazbene škole Blagoje Bersa Zadar poziva vas na predstavu Na krilima baštine, koja će se održati 12. prosinca 2024. godine u 19 sati na pozornici HNK Zadar.
-
U župnoj dvorani župe sv. Anselma u Ninu predstavljena je monografija „Ecclesia Nonensis - O prošlosti Ninske biskupije“ urednika izv. prof. dr. sc. Zdenka Dundovića, u izdanju Sveučilišta u Zadru.
Dodavanje novih komentara je onemogućeno.