
Premijer Sanader rekao je da Hrvatska svesrdno podupire Clintonovu inicijativu jer se ona bavi globalnim izazovima, koji su i izazovi za Hrvatsku
Hrvatski premijer Ivo Sanader sudjelovao je jučer u New Yorku na otvaranju godišnjeg sastanka Clintonove globalne inicijative, kojom prigodom se susreo s bivšim američkim predsjednikom Billom Clintonom, s bivšim potpredsjednikom SAD-a Alom Goreom, jordanskom kraljicom Raniom i drugim državnicima, prenosi Totalportal.hr.
“Ovo je sjajna inicijativa, koja svake godine ima sve više sudionika i onih koji pomažu, i veliki su izazovi s kojima se suočava ta inicijativa”, izjavio je premijer Sanader, koji ove godine prvi puta sudjeluje na tom skupu, nakon što je prethodnih godina gost bio predsjednik Stjepan Mesić.
Premijer Sanader rekao je da Hrvatska svesrdno podupire Clintonovu inicijativu jer se ona bavi globalnim izazovima, koji su i izazovi za Hrvatsku.
Glavne su teme ovogodišnjeg 4. sastanka Clintonove globalne inicijative energija i klimatske promjene, globalno zdravlje, pristup i kvaliteta obrazovanja i smanjenje siromaštva.
Bill Clinton je na otvaranju rekao da je sastanak okupio više od 60 aktualnih i bivših šefova država ili vlada, stotine poslovnih čelnika, pet Nobelovaca, veliki broj znanstvenika, umjetnika, filmskih i muzičkih zvijezda, te predstavnika nevladinih organizacija.
Naglasio je kako “globalna financijska kriza nije isprika da se odustane od rješavanja svjetskih izazova već dodatni razlog da se pojačaju napori” kako bi ih se rješavalo i lokalno i diljem svijeta.
Od svojih članova Clintonova inicijativa prikuplja namjenske donacije na način da oni preuzimaju konkretne obveze za određene projekte.
U srijedu je jedan od najuspješnijih biciklista svih vremena, 37-godišnji Amerikanac Lance Armstrong, koji je najavio da se vraća natjecanjima, u ime svoje zaklade preuzao obvezu ulaganja osam milijuna dolara u idućih pet godina u svjetsku kampanju podizanja svijesti o borbi protiv raka. Sam Armstrong preživio je rak testisa.
Gradonačelnik New Yorka Michael Bloomberg najavio je da će njegova zaklada zajedno s tvrtkom “Livestrong” financirati kampanju borbe protiv pušenja no visinu donacije nije objavio.
Premijer Sanader je kazao kako su ga se posebno dojmile inicijative Armstronga i Bloomberga, te iskustva sa smanjenjem smrtnosti nakon zabrane pušenja u New Yorku, koje je iznio gradonačelnik Bloomberg.
“Za nas u Hrvatskoj je to važno čuti jer i mi pripremamo zakon o zabrani pušenja. U Hrvatskoj godišnje gubimo oko 12.000 života zbog pušenja. Kad se čuje da se na globalnoj razini govori o tim stvarima, ohrabreni smo da i mi donesemo takav zakon”, rekao je hrvatski premijer, koji u New Yorku sudjeluje na 63. zasjedanju Opće skupštine UN-a.
U četiri godine postojanja Clintonove globalne inicijative, više od 1.000 članova se obvezalo na aktivnosti vrijedne preko 30 milijardi dolara, u projektima koji su podigli kvalitetu života za više od 200 milijuna ljudi u 150 zemalja svijeta, navode organizatori.



