
Iz slovenskog ministarstva dodali su i da je Hrvatska sama kriva što joj Slovenija blokira otvaranje poglavlja
‘Hrvatska ne ispunjava uvjete za ulazak u EU’, poručio je slovenski ultranacionalist Zmago Jelinčič čelnicima Unije. Smatra da su Hrvati u rangu s ‘precijenjenim’ Bugarima i Rumunjima, piše Net.hr .
”Hrvatska u pregovaračkom procesu ima privilegiran tretman iako je sličnija Bugarskoj i Rumunjskoj, čije je primanje u EU bila pogreška”, naveo je u otvorenom pismu čelnicima EU-a predsjednik ultranacionalističke Slovenske nacionalne stranke Zmago Jelinčič.
Slovensko Ministarstvo vanjskih poslova u ponedjeljak objavilo da je spriječilo otvaranje šest pregovaračkih poglavlja Europske unije s Hrvatskom jer ta zemlja, kako tvrdi Ministarstvo, tijekom pregovora s Europskom unijom želi prejudicirati granicu na moru sa Slovenijom.
Iz slovenskog ministarstva dodali su i da je Hrvatska sama kriva što joj Slovenija blokira otvaranje poglavlja.
”Zanima me zašto Europska unija više štiti interese Hrvatske koja je kandidat za članstvo, a ne interese Slovenije koja je već članica, te zašto EU nije solidaran sa Slovenijom u njezinu graničnom sporu s Hrvatskom”, pita Jelinčič.
Kako navodi, sadašnje je stanje takvo da hrvatski čelnici svojim izjavama ”diktiraju” europskim ustanovama brzinu hrvatskog približavanja Uniji.
Jelinčič je pritom europske čelnike posebno upozorio na njemačke zastupnike u Europskom parlamentu Berndta Posselta i Doris Pack.
Podsjetio je da su oni članovi Europske pučke stranke i zapitao ”ne kupuje li Hrvatska u njihovim slučajevima naklonost”.
Jelinčič tvrdi da se Hrvatska teško bori s organiziranim kriminalom, te dodaje da osobno podupire stajalište izvjestitelja za Hrvatsku Hannesa Swobode da Hrvatska s reformama kasni godinu dana.



