retrospektiva
Europa: brexit, populisti, migranti
Između čekića u Bruxellesu i nakovnja u domovini gdje je kritiziraju i oporba i vlastita stranka, premijerka Theresa May sklopila je 25. studenoga sporazum o razdruživanju s EU nakon 17 mjeseci pregovora.
Glasanje u britanskom parlamentu o tekstu dokumenta predviđeno za 11. prosinca morala je otkazati je zbog dubokih podjela i izglednog neuspjeha.
Dan poslije preživjela je izglasavanje zahtjeva o nepovjerenju koji su organizirali njezini torijevci. Pješčani sat curi do zakazanog razvoda krajem ožujka no još se ne zna što će biti. Europska komisija objavila je prijedloge mjera ako se razvod provede bez sporazuma, a sve se češće spominje i novi referendum.
Osim brexitom, Europska unija se u 2018. bavila i populizmom i migracijama i na tome se cijepala.
Stajalište „no pasaran“ migrantima s Bliskog istoka vjerojatno je pomogla reizboru mađarskog premijera Viktora Orbana koji sebe smatra branikom kršćanske Europe od najezde islamskih migranata.
Svoju vlast Orban učvršćuje zakonima ne uvijek sukladnima europskom pravu, u čvrstom stisku drži medije i pravosuđe. Pukotina u njegovu autoritarnom bedemu otvorila se u prosincu kada je čašu strpljenja prelio „robovlasnički zakon“ o radu i potaknuo ljude na prosvjede.
Populizam i protuuseljenička politika pale su na plodno tlo i u Italiji gdje su na vlast na izborima u ožujku stigle Liga i Pokret pet zvijezda.
Nakon loših rezultata na pokrajinskim izborima najmoćnija žena svijeta, njemačka kancelarka Angela Merkel objavila je da se više neće kandidirati za šeficu CDU-a i da će joj ovo biti zadnji kancelarski mandat. Za stranačku nasljednicu, a moguće i kancelarsku, izabrana je Annegret Kramp-Karrenbauer.
Popularnost francuskog predsjednika Emmanuela Macrona strmoglavila se ove godine.
Birači su ogorčeni reformama za koje tvrde da pogoduju bogatima i podsjećaju da je Macron bivši bankar. Pokret nazvan „žuti prsluci“, prema fluoresentnim prslucima koje svaki vozač mora imati u autu, isprva je krenuo s prosvjedima protiveći se rastu cijena goriva no sve je preraslo u traženje više socijalne pravde, praćeno vandalizmom i nasiljem. Pred silinom te gorčine Macron ustupa, a fenomen „žutih prsluka“ proširio se izvan njezinih granica, u Belgiju.
Makedonija je na Balkanu rijedak svijetli primjer napretka, u 2018. uspjela je s Grčkom dogovoriti novo ime Sjeverna Makedonija čime si je prokčila put za početak procesa europskih integracija nakon više od dva desetljeća blokade.
Izdvojeno
-
Postupajući po zaprimljenoj dojavi 39-godišnjeg hrvatskog državljanina da ga je noćas oko 2 sata u ugostiteljskom objektu u Širokoj ulici u Zadru fizički napao 58-godišnji hrvatski državljanin, policijski službenici su izašli na mjesto događaja gdje su postupali s ciljem utvrđivanja svih okolnosti događaja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
-
Projekt koji prati velebitske pastire od prapovijesti do danas zaokružen je dokumentarnim fotografijama Marka-Lorenza Blaslova!
-
U sklopu cjelogodišnjeg programa obilježavanja 50. godišnjice kluba, KK Aleta Puntamika organizira još jedan događaj sportsko-humanitarnog karaktera.
Reci što misliš!