Politika

Sloboda interneta

Europski parlament: Uredba o autorskim pravima vraćena na doradu

Europski parlament: Uredba o autorskim pravima vraćena na doradu

U Europskom parlamentu nije prošla Uredba o autorskim pravima. Vraćena je na doradu i o njoj će se raspravljati na jesen. Što ona zapravo donosi, saznali smo od ZAMP-a i naših europarlamentaraca.

Uredba o autorskim pravima vraćena je na doradu i ne ide direktno na trijalog Parlamenta, Vijeća i Komisije.

Na današnjem glasanju u Parlamentu od ukupno 627 europarlamentaraca njih 318 bilo je za vraćanje na doradu, a 278 za prijedlog Odbora.

Sporni članci ove Uredbe za SDP-ovu europarlamentarku Biljanu Borzan bili su članci 11 i 13 koji se tiču korištenja kratkih izvadaka novinskih tekstova te činjenice da internetske platforme na koje korisnici učitavaju materijale moraju nadzirati i filtrirati učitani sadržaj.

Borzan za Media Servis kaže da je svakodnevno dobivala stotine mailova krajnje suprostavljenih stavova - građana i autora.

"Oni su se zalagali za to da se autorima plaća određena svota novca za njihovo autorsko djelo gdje god se ono koristi. S druge strane, oni koji su bili protiv ovako predložene direktive žele da ljudi do daljnjega slobodno na internetu slušaju, recimo na Youtubeu ili da skidaju s Googlea različite sadržaje, a da se pritom ne mora svaki puta autoru platiti za njegovo autorsko djelo", ispričala je Borzan.

Ivan Jakovčić iz IDS-a predložilo je Europskoj komisiji da razmisli o tome treba li Europi nova zajednička internetska platforma koja bi štitla europske autore i istodobno europskim građanima omogućavala slobodu izražavanja. O današnjem glasanju kaže:

''Nakon ovoga jasnog signala svih nas u parlamentu mora doći s novim prijedlogom. Prijedlog koji će uvažiti slobodu i prijedlog koji će uvažiti i pravo na autorstvo pa i naknadu za autorstvo ako to treba jer znamo da američki autori isto tako kao europski autori ne dobivaju novac od Googlea i Facebooka", objasnio je Jakovčić.

Europarlamentarka HDZ-a Ivana Maletić glasala je da se Uredba usvoji."Ja sigurno mislim, nakon što sam to detaljno proučila je da neće nikakve slobode ograničavati nego će samo postaviti zahtjev ovim najvećim međunarodnim providerima koji na tome zarađuju da zaista onda to moraju raditi na način da uzmu u obzir autore koji žele naplatiti distribuciju svojih djela", istaknula je Maletić.

Iz ZAMP-a poručuju da ova Uredba kreira isključivo status autora, a time bi novac koji digitalni provideri zarađuju došao i u Hrvatsku. Glavni tajnik ZAMP-a, skladatelj Antun Tomislav Šaban naglašava da ova Uredba neće ograničiti slobode krajnih korisnika.

"To nije točno, to su floskule koje koriste velike grupacije kojima nije od interesa da se išta plati autorima. Sloboda interneta je neupitna i to filtriranje, ili uvjetno rečeno ograničenja se ne odnose na krajnje korisnike, nego isključivo na te velike platforme."

Uredba na raspravu ponovno ide tek na jesen.


Reci što misliš!