granična pitanja
Plenković i Cerar dogovorili sastanak u Zagrebu 19. prosinca
Hrvatski i slovenski premijer Andrej Plenković i Miro Cerar dogovorili su u petak u Bruxellesu posjet slovenskog premijera Zagrebu 19. prosinca kako bi razgovarali o rješavanju graničnog pitanja.
Premijer Plenković je nakon sastanka s Cerarom koji je trajao gotovo dva sata, i održan je nakon europskog summita u Bruxellesu, rekao da je cilj tog susreta utvrditi točke oko kojih su obje strane suglasne po pitanju granice.
"Dogovorili smo se da kolega Cerar dođe u Zagreb 19. prosinca i da nastavimo razgovore o pitanju granice na način da pokušamo utvrditi sve one elemente oko kojih postoji suglasje i hrvatske i slovenske strane", rekao je Plenković novinarima po završetku razgovora s Cerarom u zgradi Vijeća Europske unije..
Kazao je kako je važno "da u duhu dobrosusjedskih odnosa, u duhu želje i Hrvatske i Slovenije, gradimo na temelju odnosa koji su pozitivni" poput ljetošnjeg dogovora o ciljanim kontrolama na granici.
"Želimo da na tom tragu, i na tragu naših ukupnih odnosa, pokažemo našim prijateljima i partnerima ovdje u EU da smo zrele i odgovorne države koje razumiju pozicije Ljubljane i Zagreba, ali isto tako žele težiti pronalaženju rješenja za pitanje granice. To je ključ naših današnjih razgovora i podloga za razgovor u utorak u Zagrebu", rekao je Plenković.
Plenković i Cerar susretali su se i razgovarali više puta tijekom ove jeseni na marginama europskih i međunarodnih skupova i ovo je sedmi njihov razgovor.
Na pitanje u čemu su sada suglasni, Plenković je rekao da "su prije svega suglasni u metodi, a to je da je važno održati suradno ozračje dijaloga".
"To je izrazito važno i na taj način bismo spriječili bilo kakve jednostrane poteze, incidente, nekakva raspoloženja u javnosti koja ne bi bila blagonaklona ka pronalaženju rješenja. Drugo je da vidimo, s obzirom na polazište Hrvatske da su granice one koje su bile na dan 25. lipnja 1991., polazne točke za daljnje razgovore o tome kako se dvije strane mogu približiti rješenju za granicu na kopnu i moru, a ostalo ćemo prepustiti dijalogu koji će uslijediti sljedećih nekoliko dana, najprije u Zagrebu, a sigurno je da će naši eksperti nastaviti", rekao je Plenković.
Plenković je rekao da se nije razgovaralo o rješenju koje se spominjalo u javnosti da se na neki način sadržaj arbitražne odluke preformulira u bilateralni dogovor.
"Cilj je bio da dogovorimo posjet, to je sada utanačeno i mislim da je to najbitnije", rekao je Plenković.
Cerar je trebao posjetiti Zagreb još 27. rujna, ali je otkazao posjet nakon što je Plenković u govoru na Općoj skupštini UN-a u New Yorku rekao da "kompromitacija nepristranosti ili neovisnosti međunarodnih arbitraža i sudova, kao što je bio slučaj u arbitražnom postupku između Hrvatske i Slovenije, čini njihove odluke pravno nevažećima i nije Hrvatskoj ostavila drugog izbora osim da se povuče iz arbitražnog procesa".
Nakon toga Cerar je tvrdio da neće posjetiti Zagreb dok Hrvatska ne pristane razgovarati o provedbi arbitražne odluke, dok je Hrvatska ponavljala da ne priznaje tu odluku i da granice treba riješiti u bilateralnim pregovorima.
Vezane vijesti
-
"Po prvi put u povijesti imamo definiranu cijelu granicu s Hrvatskom. Hrvatska bio u novim pregovorima željela dobiti više, osobito na moru, i to nam jasno poručuje, a to je za nas sasvim neprihvatljivo", kazao je slovenski premijer.
-
Hrvatska i Slovenija nisu u utorak u Zagrebu uspjele približiti stajališta o načinu rješavanja graničnog spora, jer Slovenija i dalje arbitražnu odluku smatra obvezujućom za obje države i ustraje na njezinoj provedbi, što Hrvatska ne želi, ali zato Ljubljani nudi pravni okvir za rješavanje tog pitanja.
-
Ambicija dosadašnje premijerke Bratušek da postane nova članica EK bila je glasni razlog što njenu stranku Cerar nije prihvatio kao koalicijskog partnera u svojoj vladi budući da njenu "samokandidaturu" smatra politički pogrešnom i spornom
Izdvojeno
-
Hrvatski premijer Andrej Plenković rekao je u petak u Zagrebu da Hrvatska želi da proces dijaloga između Kosova i Srbije dovede do normalizacije odnosa i međusobnog priznanja, no njegov kosovski kolega Albin Kurti je kazao da je za to potrebna "normalna Srbija", koja trenutno nije "demokratska".
-
„Kao što pomorci, boreći se s valovima, brodom sigurno uplove u porat, tako i CTG aparat, koristeći ultrazvučne valove, pomaže pri sigurnom porodu“; tako je ravnatelj Pomorske škole Zadar, Marin Perinić, sasvim lijepo dočarao još jednu u nizu donacija svoje škole usmjerene prema Općoj bolnici Zadar, točnije Službi za ginekologiju i opstetriciju.
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
Reci što misliš!