Politika

Sabor

Oporba kritizirala prijedlog o pravosuđu

Oporba kritizirala prijedlog o pravosuđu

Ingrid Antičević Marinović (SDP) smatra kako će sudovi građanima, posebno onima koji žive u manjim sredinama biti još nedostupniji, a time i pravda

Hrvatski sabor nastavio je zasjedanje raspravom o predloženom Zakonu o područjima i sjedištima sudova. Tim zakonom predviđa se racionalizacija mreže sudova, na način da se broj općinskih sudova želi sa sadašnjih 107 smanjiti na 65, što bi se sukcesivno provodilo do kraja 2019.

Državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa Dražen Bošnjaković rekao je da bi se fizičko spajanje sudova provodilo prema kriterijima priljeva predmeta za pet sudaca, broja stanovnika u određenoj sredini, udaljenosti od 50 kilometara od suda do suda, ukupnog broja riješenih i neriješenih predmeta, uz iznimku geografskih specifičnosti sudova na otocima. Dodao je kako analize pokazale da se Hrvatska ubraja u europske države s najvećim brojem sudova, sudaca i administrativnog osoblja, ali, unatoč tomu, i s najvećim brojem neriješenih sudskih predmeta.

Saborska oporba kritizirala je prijedlog, prozivajući Vladu da tom, kako su je nazivali, kozmetičkom mjerom neće postići učinkovitije i dostupnije pravosuđe. Klubovi vladajuće koalicije iznijeli su suprotno mišljenje, tvrdeći da će ta, kao i ostale mjere iz strategije reforme pravosuđa, doprinijeti bržoj i kvalitetnijoj pravdi. 

Željko Vincelj (HNS) upozorio je da se predloženim Zakonom o područjima i sjedištima sudova neće riješiti kronična bolest pravosuđa, a to je veliki broj neriješenih predmeta i nestručni suci. 

Ingrid Antičević Marinović (SDP) smatra kako će sudovi građanima, posebno onima koji žive u manjim sredinama biti još nedostupniji, a time i pravda. Vladu je prozvala da predloženom mjerom želi pokazati kao da nešto čini uslijed zamrzavanja pregovaračkog poglavlja o pravosuđu i korupciju, a da nije stvorila nikakve preduvjete, niti kadrovske niti prostorne, kako bi racionalizacija mreže sudova uistinu mogla i zaživjeti. 

Iako najavljuje potporu predloženom zakonu u prvom čitanju, Ratko Gajica (SDSS) smatra da su stvari postavljene naopako. Istaknuo je kako se prvo trebala temeljito razraditi strategija reforme pravosuđa, a tek onda, na temelju i po principima te strategije, ići na racionalizaciju mreže sudova.

Vladimir Šeks rekao je da će HDZ podržati predloženi zakon. Da je racionalizacija mreže sudova nužna Šeks vidi u činjenici da suci u manjim sudovima ne mogu voditi sve sudske postupke, i kaznene, i civilne, i sve ostale, već da se trebaju specijalizirati za određenu granu sudovanja.


Reci što misliš!