Ustavnost
SDP traži ocjenu ustavnosti Zakona o sigurnosti prometa
SDP od Ustavnog suda traži da se Zakon o sigurnosti u prometu "sruši" zbog neustavnosti triju odredaba, od kojih je prva ona kojom je vozačima ponovno dopuštena koncentracija alkohola u krvi do 0,5 promila, ali samo ako pritom ne počine neki drugi prometni prekršaj
Klub zastupnika SDP-a danas će Ustavnom sudu podnijeti zahtjev za ocjenu ustavnosti novog Zakona o sigurnosti prometa na cestama, a tu je inicijativu potpisima podržalo 60-tak saborskih zastupnika, među kojima i dva zastupnika iz SDSS-a, stranke koja pripada vladajućoj koaliciji, donosi online izadnje Večernjeg lista.
SDP - ovci Ivo Josipović i Boris Šprem na konferenciji za novinare u Saboru izvijestili su da je svojim potpisima potporu podnošenju tog zahtjeva dalo 55 zastupnika (iz SDP-a i HNS-a), a očekuju da će prikupiti potpise još četiri, pet zastupnika, pa i nekih iz vladajuće koalicije, ne želeći reći koji bi to zastupnici mogli biti.
Novinari su, ipak, naknadno doznali da su potpise na tu inicijativu nakon konferencije za novinare stavili i esdeesesovci Milorad Pupovac i Vojislav Stanimirović.
SDP od Ustavnog suda traži da se Zakon o sigurnosti u prometu "sruši" zbog neustavnosti triju odredaba, od kojih je prva ona kojom je vozačima ponovno dopuštena koncentracija alkohola u krvi do 0,5 promila, ali samo ako pritom ne počine neki drugi prometni prekršaj.
- Tom se odredbom unosi pravna nesigurnost jer taj drugi prekršaj ne mora biti u nikakvoj vezi s 0,5 promila. Po tome bi automatski bili pijani i ako niste produljili međunarodnu vozačku dozvolu ili nemate trokut u prtljažniku - rekao je Josipović.
Tu spornu odredbu, po kojoj, kako kaže, država vozačima prvo dopušta 0,5 promila, ali ih naknadno kažnjava za dva prekšaja, smatra neustavnom i elementarnim narušavanjem prava građana te novim udarom po njihovu džepu.
Josipović od Ustavnog suda očekuje da uspostavi pravnu sigurnost i Vladi i parlamentarnoj većini poruči da prestanu s praksom donošenja nekvalitetnih i neustavnih propisa, uvjeren da je uvrštavanje sporne odredbe u novi zakon bila posljedica kompromisa između HDZ-a i HSS-a.
- To je bio oblik kompromisa, jer HDZ nije htio vraćanje 0,5, a HSS jest. S tim gemištom imaju puno više od 0,5 promila - poručio je.
SDP traži i da Sud ispita ustavnost odredbe po kojoj bi se ograničenja u prometu za mlade vozače primjenjivala retroaktivno.
Šprem je objasnio da je bolji zakon iz 2004. koji je predviđao da svi vozači koji su navršili 18 godina u roku od dvije godine od polaganja vozačkog ispita ne smiju autocestama voziti brže od 120 kilometara na sat, a brzim cestama brže od 100 kilometara te da ne smiju upravljati vozilom čiji je motor jači od 75 konjskih snaga.
No, upozorio je da po važećem zakonu, koji u kategoriju mladih vozača ubraja sve one između 16 i 24 godine, sa stečenom vozačkom dozvolom po starom zakonu, sada imaju 22, 23 godine, prošli su tadašnja ograničenja, a sada ih, istaknuo je, ponovno "kače" ograničenja iz novog zakona.
- To je retroaktivna primjena zakona koju hrvatski Ustav ne dopušta - naglasio je Šprem.
Trećom, po njezinoj ustavnosti upitnom odredbom, u SDP-u smatraju onu po kojoj, unatoč tomu što Bečka konvencija koju je Sabor ratificirao još 1993. propisuje da međunarodna vozačka dozvola vrijedi tri godine, ta dozvola vrijedi pet godina.
Šprem ističe kako se time krši načelo po kojemu su međunarodni propisi iznad domaćih zakona.
- Uloga je Sabora da donosi zakone u skladu s Ustavom. Od građana se traži da poštuju zakone, pa bi te zakone valjda trebalo donositi u skladu s Ustavom - rekao je.
Vezane vijesti
-
Predsjednik SDP-a Peđa Grbin u petak je, nakon glasanja o izvješću DORH-a za 2020. godinu, ocijenio da je glavna državna odvjetnica Zlata Hrvoj Šipek tu instituciju stavila u službu i korist stranke na vlasti,a smatra da je morala otići zbog prikrivanja i govorenja neistina.
-
Bivši predsjednik SDP-a Davor Bernardić jedini je SDP-ovac od njih stotinjak okupljenih u Tuheljskim toplicama, na savjetovanju SDP-a pod nazivom "Lokalna i regionalna samouprava - socijaldemokratska perspektiva", koji je s teme skrenuo na pitanje izbačenih SDP-ovaca, piše u nedjelju Jutarnji list.
-
Politička tajnica SDP-a i saborska zastupnica Mirela Ahmetović kritizirala je u četvrtak odluku Vlade da će s oko 3,3 milijuna kuna sufinancirati izgradnju kapelice u Betlehemu te ih pozvala da taj novac ulože u obnovu kuća na Baniji, a iz Glasa poručuju da je ta odluka skandalozna.
-
Zahvaljujući premijeru Andreju Plenkovići i ministru zdravstva Viliju Berošu Hrvatska postaje nenormalna zemlja, ustvrdio je u utorak predsjednik SDP-a Peđa Grbin iznoseći u Saboru razloge zahtjeva oporbe za izglasavanjem nepovjerenja Berošu.
Izdvojeno
-
Čovjek je ključ uspjeha u turizmu - poruka je akcije "Nasmiješeno sunce" kojom su nagrađeni najuspješniji u ostvarenju protekle turističke sezone.
-
Iz zadarskog rodilišta stiže jedna lijepa vijest; zaključno s jučerašnjim danom brojimo ukupno 1.403 rođene bebe i sasvim ćemo sigurno do konca godine nadmašiti brojku od 1.421 djeteta koliko je rođeno u 2023.
-
Hepatolozi vjeruju da ne postoji "zdrav" alkohol, ali odabir sigurnijih pića s njihovog popisa može vam pomoći da svom organizmu nanesete najmanju moguću štetu.
-
Događanja u Gradskoj knjižnici Zadar u tjednu od 16. do 21. prosinca.
Reci što misliš!