Politika

Rupelov odgovor

Ljubljana iznenađena hrvatskom reakcijom

Ljubljana iznenađena hrvatskom reakcijom

Slovenija je proteklih godina, navodi se u izjavi, u više navrata i na tolerantan način pokušala riješiti granično pitanje, ali su pokušaji doživjeli neuspjeh

Slovensko ministarstvo vanjskih poslova izrazilo je iznenađenje reakcijom hrvatske strane na televizijski istup Dimitrija Rupela u kojemu je on, među ostalim, naveo da bi Slovenija teško mogla ratificirati pristupni ugovor Hrvatske s Europskom unijom ne riješi li se prije toga granično pitanje između dviju država.

Priopćenje za javnost objavljeno je na stranicama slovenskog ministarstva vanjskih poslova. Slovensko ministarstvo navodi da je poznato kako u vezi s međunarodnim sporazumima, kakav je i pristupni ugovor, u Sloveniji zadnju riječ ima parlament iako je, kako se dodaje, po Ustavu moguć i referendum.

Slovenija je proteklih godina, navodi se u izjavi, u više navrata i na tolerantan način pokušala riješiti granično pitanje, ali su pokušaji doživjeli neuspjeh. Tako je, dodaje se, tzv. sporazum Drnovšek-Račan koji je podupirao i nekadašnji američki ministar obrane William Perry odbacila Hrvatska, a ne Slovenija.

U priopćenju se također navodi da je Slovenija zadnjih godina izlazila i s novim inicijativama, primjerice s idejom o posredovanju Roberta Badintera, francuskog suca i pravnog kuma država nastalih na području bivše SFRJ. Hrvatska je dosljedno otklanjala sve ponude, navodi slovensko ministarstvo vanjskih poslova u priopćenju. Kako se dodaje, Slovenija je nakon toga pristala čak i na mogućnost da spor riješi Međunarodni sud pravde (ICJ) u Den Haagu, ali pod određenim uvjetima.

Ti su uvjeti, kako se navodi, pravorijek tog suda na osnovi stanja na granici 25. lipnja 1991. godine, kada su se obje države osamostalile, presuda mora uključiti cijeli tok granice na moru i kopnu i treba poštovati načelo pravičnosti. Kako navodi slovensko ministarstvo vanjskih poslova, time se trenutačno bave međudržavna povjerenstva, a vrijeme od dvije do tri godine da se to riješi moralo bi biti dovoljno.

Rupel ponovio: Pitanje granice s Hrvatskom riješiti prije članstva

Slovenija ne smije odustati od stajališta da pitanje granice s Hrvatskom treba biti definitivno riješeno prije uključenja Hrvatske u EU, a kada bi se to izjalovilo, moguće je ponovno tražiti rješenje sa sporazumom Drnovšek-Račan, izjavio je Rupel u razgovoru za ljubljanski tjednik "Demokracija".

Rupel je u razgovoru za novi broj tog tjednika bliskog Janšinoj stranci Slovenskih demokrata (SDS) zapravo ponovio stajališta izrečena u nedavnom razgovoru za Slovensku televiziju, izražavajući uvjerenost da je razdoblje od dvije-tri godine, koliko ostaje do hrvatskog članstva, sasvim dovoljno da se pitanje granice riješi.

Hrvatskoj strani rekli smo da problem granice želimo riješiti prije njenog ulaska u EU, rekao je Rupel, dodajući da je zato potrebno požuriti kako bi se u skladu s dogovorom dviju vlada pitanje granice prepustilo sudu "treće strane".


Reci što misliš!