Politika

Povlačenje u roku od mjesec dana

Napokon dogovoreno rusko povlačenje

Napokon dogovoreno rusko povlačenje

Rusija je prije rekla da se protivi raspoređivanju autonomne misije promatrača Europske unije u Gruziji jer bi to dovelo do "suvišne fragmentacije" već prisutnih misija UN-a i OESS-a

Ono što se činilo nemogućim dogodilo se u razgovoru francuskog predsjednika Nicolasa Sarkozyja s ruskim predsjednikom Dimitrijem Medvedevom. Dogovoreno je da će se ruska vojska u roku od mjesec dana povući s gruzijskog teritorija u Abhaziju i Južnu Osetiju, a Europska unija poslat će promatrače.

Medvedev je nakon razgovora sa Sarkozyjem u Moskvi izjavio da će 200 promatrača EU-a biti upućeno prema Južnoj Osetiji prije početka listopada, prenio je AP. Dodao je da bi međunarodni pregovori o sukobu u Gruziji trebali početi 15. listopada u Ženevi.

Sarkozy je izjavio, nakon razgovora u rezidenciji ruskog predsjednika u dvorcu Meiendorf u blizini Moskve, da je Rusija pristala ukloniti nadzorne točke oko gruzijske luke Poti u roku od tjedan dana, prenosi Reuters.

Rusija je prije rekla da se protivi raspoređivanju autonomne misije promatrača Europske unije u Gruziji jer bi to dovelo do "suvišne fragmentacije" već prisutnih misija UN-a i OESS-a.

I mjesec dana nakon ratnih zbivanja ruske su snage i dalje u Gruziji. Gruzija i zapadne zemlje optužile su Rusiju da je prekršila obećanje da će povući svoje snage na položaje što su ih držale prije početka sukoba.

Napetosti između Rusije i Zapada opterećuju uzajamne odnose i dosegnule su razinu koja podsjeća na hladni rat.

Rusija tvrdi da su njezine snage mirovne i da je njihova nazočnost dopuštena kako bi jamčile sigurnost u području oko Abhazije i Južne Osetije. Moskva je međunarodno priznala te dvije regije kao neovisne države, što je naišlo na osudu Gruzije i većine ostatka svijeta. Medvedev je ponovio da Rusija neće poništiti odluku o priznanju, a najavili su da će sutra pristupiti razmjeni nota o uspostavi diplomatskih veza s Južnom Osetijom i s Abhazijom.

Sarkozy stigao u Gruziju

Europsko izaslanstvo predvođeno Sarkozyjem doputovalo je iz Moskve u Tbilisi. Alexander Lomaia, gruzijski dužnosnik, rekao je da je Sarkozy u Moskvi postigao izvanredan rezultat u pregovorima o vremenskom rasporedu povlačenja ruskih snaga iz Gruzije, osim Abhazije i Južne Osetije, do 10. listopada.

Lomaja je potvrdio da je gruzijski predsjednik Mihail Saakašvili na Sarkozyjev zahtjev napisao pismo u kojem potvrđuje da se primirje prema ugovoru od 12. kolovoza provodi u separatističkim pokrajinama Abhaziji i Južnoj Osetiji.

Naime, ruski predsjednik Medvedev prije je izjavio da je povlačenje ruskih snaga uvjetovano gruzijskim potpisivanjem pravno obvezujućih dokumenata o neprimjeni sile protiv Abhazije i Južne Osetije.

Rusi gomilaju snage?

Gruzijci tvrde da Rusi jačaju vojnu nazočnost oko strateški važne luke Poti. Glasnogovornica misije OESS-a u Gruziji Martha Freeman rekla je da zasad ne može potvrditi tu informaciju.

Službeni Tbilisi tvrdi da je oko 1470 ruskih vojnika i 230 oklopnih vozila raspoređeno u Gruziji od ruske intervencije u kolovozu, a tom broju treba dodati još 6000 ruskih vojnika stacioniranih u odmetnutim gruzijskim pokrajinama Abhaziji i Južnoj Osetiji.

Rusija vježba u Karipskome moru

Osim što ne povlači vojnike iz Gruzije, Rusija je objavila i da će u studenome poslati poslati bojni brod na nuklearni pogon u Karipsko more na zajedničku mornaričku vojnu vježbu s Venezuelom.

Misija će uključiti jednog od najvećih bojnih brodova na svijetu Petra Velikog. Prema Karibima će otploviti i najsuvremeniji ruski razarač Admiral Šabanenko.

Rusija je zanijekala da je taj potez osveta SAD-u zbog njegovih akcija u vezi s Gruzijom. Naime. Rusija je prije oštro kritizirala Sjedinjene Države zbog slanja sofisticiranoga zapovjednog broda i još dva broda u Gruziji kako bi isporučili humanitarnu pomoć.

Ruski predsjednik Dmitrij Medvedev u subotu je pitao kako bi se Washington osjećao ako mi sada pošaljemo humanitarnu pomoć na Karibe koristeći se našom mornaricom.

Manevri koji će se održati u studenome bit će prvi koje je Moskva provela u tradicionalnoj sferi utjecaja Washingtona od završetka Hladnoga rata.


Reci što misliš!