Istraživanje
Eurobarometar: oko 15% europskih građana smatra se žrtvom nekog oblika diskriminacije
Komisija želi ojačati i ulogu Europskih radničkih vijeća. Prema zakonu iz 1994. godine, radnici u velikim multinacionalnim poduzećima imaju pravo biti konzultirani o važnijim odlukama
Prema rezultatima Eurobarometra oko 15 posto europskih građana izjavilo je da su bili žrtva diskriminacije na temelju životne dobi, invalidnosti, vjeroispovijedi ili seksualne orijentacije.
Stoga je Europska komisija objavila je prijedloge niza socijalnih mjera koje bi trebale smanjiti diskriminaciju na temelju životne dobi ili spolnog usmjerenja, omogućiti bolju informiranost radnika o planovima za restrukturiranje poduzeća te olakšati liječenje u inozemstvu. Prijedlog zakonskog paketa pod nazivom 'Obnovljena socijalna agenda' sastoji se od 19 inicijativa.
Komisija predlaže da primjerice agencije za iznajmljivanje stanova ne bi mogle odbiti uslugu homoseksualcima ili studentima, a osiguravajuća društva ne bi smjela invalidima uskratiti pravo na životno osiguranje, koje se uplaćuje prilikom kupovine turističkih aranžmana u turističkim agencijama.
Komisija želi ojačati i ulogu Europskih radničkih vijeća. Prema zakonu iz 1994. godine, radnici u velikim multinacionalnim poduzećima imaju pravo biti konzultirani o važnijim odlukama, ako formiraju Europsko radničko vijeće. Danas ima preko 800 takvih vijeća, koja zastupaju 19 radnika radnika.
Prema prijedlogu Europske komisije, pacijenti bi mogli tražiti liječenje izvan matične zemlje u bilo kojoj zemlji članici bez prethodnog odobrenja nadležnih vlasti te dobiti naknadu za troškove liječenja u inozemstvu. Pacijenti bi mogli platili liječenje u inozemstvu, a onda bi od sustava zdravstvenog osiguranja u svojoj zemlji mogli dobiti povrat sredstava u visini troškova koji se inače priznaju u toj zemlji.
Puno se zemalja pribojava da bi takvo pravo moglo ugroziti njihov zdravstveni sustav. Stoga je Komisija, da bi se spriječila mogućnost "medicinskog turizma", predložila da se zadrži pravo na prethodno odobravanje bolničkog liječenja u inozemstvu, ako neka zemlja može dokazati da veliki broj pacijenata koristi to pravo što može ugroziti njezin zdravstveni sustav.
Vezane vijesti
-
Čelnici zemalja članica EU-a podržali su u petak na summitu u Bruxellesu prijedlog "liderske agende" predsjednika Europskog vijeća Donalda Tuska za učinkovitije funkcioniranje EU-a u sljedećem razdoblju do sredine 2019. godine, u kojem Uniju čekaju četiri ključna trenutka.
-
Predsjednik i premijer Bugarske Rumen Radev i Bojko Borisov istaknuli su u ponedjeljak u odvojenim razgovorima u Sofiji s predsjedataljem Predsjedništva BiH Mladenom Ivanićem da će ta zemlja biti prioritet Bugarskoj za vrijeme polugodišnjeg razdoblja njezina predsjedanja početkom 2018.
-
Ministri unutarnjih poslova zemalja članica Europske unije u petak su na sastanku u Luxembourgu ususglasili sustav prethodne kontrole putnika iz trećih zemalja kojima ne treba viza za ulazak u europski prostor.
-
Čelnici 27 zemalja članica okupili su se u subotu u Rimu kako bi obilježili 60. rođendan Europske unije i potpisali Rimsku deklaraciju u kojoj ističu jedinstvo i nedjeljivost nakon izlaska Velike Britanije.
Izdvojeno
-
Taksisti dobivaju svoju “osobne kartice”: Vrijediti će pet godina, provjeravati će se niz kriterija
-
Dođite u Glazbenu zbirku Gradske knjižnice Zadar u ponedjeljak 16. prosinca na Božićni kviz!
-
Na osunčanom Trgu Petra Krešimira IV u Pagu održan je svečani doček Svete Lucije, zaštitnice svjetla, koji je privukao brojne građane i posjetitelje.
-
Reci što misliš!