Politika

Mini summit

Dogovor bez plana

Dogovor bez plana

Svi su suglasni da Europa mora ponuditi rješenje koje će smiriti porezne obveznike i ulagače

Pariški mini summit četiri europske zemlje iz skupine G8 (Francuske, Njemačke, Velike Britanije i Italije) potrajao je više od pet sati, a čelnici zemalja najvećih europskih gospodarstva dogovorili su da će zajednički podupirati finacijske institucije staroga kontinenta, no bez osnivanja zajedničkog plana sanacije istih, javlja HRT .

Osim predsjednika četiriju najrazvijenijih europskih zemalja, Nicolasa Sarkozya, Angele Merkel, Gordona Browna i Silvija Berlusconija, mini summitu u Parizu nazočili su i predsjednik Europske komisije Jose Manuel Barosso, predsjednik središnje europske banke Jean Claude Trichet i čelnik Eurogrupe, luksemburški premijer Jean Claude Juncker.

Svi su suglasni da Europa mora ponuditi rješenje koje će smiriti porezne obveznike i ulagače. Unatoč tome, njemačka je kancelarka odmah na početku naglasila da oni koji su izazvali financijsku krizu, moraju za to i odgovarati.

Brown je pak rekao da je britanska središnja banka već učinila sve kako bi se osigurala likvidnost i stabilnost. Iako je najavljivao da će na summitu predložiti osnivanje europskog fonda od 12 milijardi funta za pomoć malim poduzećima, o tome nije bilo riječi.

Francuski predsjednik Sarkozy najavio je niz mjera, među ostalim, predložio je da se europske zemlje drže pravila po kojemu proračunski deficit ne bi trebao prijeći tri posto.

Svaka zemlja za sebe

Rekao je da će četiri zemlje intervenirati kako bi pomogle komercijalnim institucijama u poteškoćama, ali svaka za sebe i da se neće stvarati zajednički europski fond za pomoć posrnulim bankama. Naglasio je da će vlasti kazniti uprave banaka koje se nađu u problemima.

Čelnici četiriju najjačih europskih zemalja u Parizu su dogovorili zajednički europski pristup globalnoj financijskoj krizi.

Međutim, na krizu ne odgovaraju na isti način kao što je to učinio SAD. Europa naime nema paket finacijske pomoći banakama na razini EU-a poput onog predloženog u SAD-u.


Reci što misliš!