Politika

Financijska kriza

EU uspostavlja 'crveni telefon' za ministre financija

EU uspostavlja 'crveni telefon' za ministre financija

Radi se o EU inicijativi čiji je cilj izbjeći u budućnosti nepromišljene reakcije na krizu koje bi mogle uzrujati druge države članice i prekršiti EU propise

Ministrima financija Europske unije od ovoga će tjedna biti na raspolaganju posebna telefonska linija kojom će se moći poslužiti u svako doba dana i noći kako bi se posavjetovali u vezi s kriznim situacijama izazvanim turbulencijama na svjetskim financijskim tržištima, navodi se u EU dokumentu kojega je dobila na uvid novinska agencija Reuters, a prenosi Totalportal.hr.

Radi se o EU inicijativi čiji je cilj izbjeći u budućnosti nepromišljene reakcije na krizu koje bi mogle uzrujati druge države članice i prekršiti EU propise. Čelnici EU dogovorili su se o uspostavi kriznog stožera prošlog tjedna, učeći iz prethodnih grešaka počinjenih za vrijeme najteže tržišne krize od Velike depresije 1930-tih godina.

Ključni cilj tog projekta jest ubrzati i ojačati koordinaciju među vladama EU u razdoblju krize.

"Jedinica za financijsku krizu temelji se na alarmnom uređaju koji inicira sazivanje telekonferencije među dužnosnicima, uz kratko upozorenje od oko sat vremena unaprijed, u bilo koje doba dana ili noći", stoji u EU dokumentu u kojemu je predstavljen novi sustav.

Jedna od glavnih zamjerki prvim reakcijama zemalja članica Unije na krizu na financijskim tržištima je nedostatna koordinacija, a kao primjer navodi se odluka Irske o izdavanju jamstava za bankovne depozite, što je pokrenulo poplavu prebacivanja štednih pologa iz Britanije i izazvalo slične poteze u Grčkoj i Njemačkoj.

Krizna jedinica bit će uspostavljena u ovome tjednu a organizirat će ju glavno tajništvo vijeća članica EU, navodi se u tom dokumentu koji je dobila na uvid novinska agencija Reuters. "Tajništvo ima zadatak razdijeliti dogovoreni broj telefona, otvoren sedam dana u tjednu, 24 sata dnevno", stoji nadalje u tom dokumentu.

Krizni stožer čine predstavnici Vijeća, Europske središnje banke, Europske komisije i 15-člane eurozone. Jedan poziv na taj broj telefona rezultirat će telekonferencijom sa zemljom članicom koja ga je pokrenula.

Zadatak kriznog stožera je osigurati brzu reakciju na poziv zemlje članice, provesti preliminarnu procjenu mjera o kojima se raspravlja, informirati preostalih zemalja članica EU, te osigurati dobru koordinacije svih poduzetih aktivnosti.

O sadržaju takvih poziva bit će preko ECB-a i zemalja EU obaviještene sve središnje banke.


Reci što misliš!