Politika

Izbori

SAD: Rekordni odaziv na rane izbore

SAD: Rekordni odaziv na rane izbore

Rano glasovanje drugačije je regulirano u svakoj saveznoj državi, no općenito ono omogućuje biračima da osobno ili poštom glasuju prije izbornog dana, bez posebnog opravdanja

Više od 23 milijuna Amerikanaca već je glasovalo u 32 savezne države koje su ove godine omogućile građanima rano glasovanje ili glasovanje u odsutnosti, poštom ili e-mailom, prenosi HRT .

Stručnjaci ocjenjuju da se mobilizacijom potaknula registracija devet milijuna novih birača koji su promijenili strukturu biračkog tijela u nekima od ključnih tzv. nepostojanih država. Pozivanje birača da iskoriste mogućnost ranog glasovanja također je promijenilo strategiju kampanje i ponašanje birača kao ni jedna druga predsjednička utrka u povijesti.

U nekim saveznim državama birači su na glasovanje čekali i po osam sati. Kako će birališta u nekim državama ostati otvorena i za vikend predviđa se da bi oko 40 milijuna američkih birača ove godine moglo glasovati ranije ili u odsutnosti. Na prošlim izborima tu je mogućnost iskoristilo 22.5 milijuna birača.

Analize: Glasovalo najviše Obaminih pristaša

Kampanje Baracka Obame i Johna McCaina pojačane su u državama gdje i dalje traje rano glasovanje. Analize CNN-a i drugih novinskih kuća govore da većina ranih birača pripada registriranim demokratima, jer je Obamina kampanja bila posebno usmjerena na pozivanje svojih pristaša da iskoriste tu mogućnost.

Rano glasovanje drugačije je regulirano u svakoj saveznoj državi, no općenito ono omogućuje biračima da osobno ili poštom glasuju prije izbornog dana, bez posebnog opravdanja. Statistika ranog glasovanja u pojedinim državama ne predstavlja izborne rezultate. Brojni američki birači koji su registrirani kao pristaše jedne stranke ne glasuju uvijek za njezine kandidate.

Kako glasuju Amerikanci

Amerikanci na ovogodišnjim predsjedničkim izborima biraju 44. predsjednika SAD-a. Izbori nisu neposredni jer Amerikanci u svakoj od 51 savezne države biraju izbornike za izborni kolegij.

Kandidat koji osvoji najviše glasova u nekoj državi, u praksi osvaja sve elektorske glasove te države. Ukupno je 538 elektora, a kandidat koji osvoji najmanje 270 glasova u izbornom kolegiju postaje predsjednikom SAD-a.

Broj elektora iz svake države jednak je broju senatora i kongresmena koje savezne države šalju u Kongres. Ako nijedan kandidat ne osvoji 270 elektorskih glasova Predstavnički dom Kongresa odlučuje tko će biti novi predsjednik.

Inauguracija novog predsjednika bit će 20. siječnja 2009. godine na Capitol Hillu u Washingtonu.

 


Reci što misliš!