Politika

Summit G20

Svjetski čelnici prisegnuli da će raditi na obnavljanju svjetskog gospodarstva

Svjetski čelnici prisegnuli da će raditi na obnavljanju svjetskog gospodarstva

U Deklaraciji se ističe da financijsko tržište treba biti transparentnije kako bi se osiguralo potpuno razotkrivanje stanja tvrtki, a banke ne smiju ulaziti u rizične poslove

U borbi protiv svjetske financijske krize, čelnici zemalja G20 i svjetskih financijskih institucija u Washingtonu prisegnuli su da će zajedno raditi na obnavljanju svjetskog gospodarstva. Najavili su kontrolu banaka i dali domaću zadaću ministrima financija, javlja Totalportal.hr

Samo dan nakon sporazuma, summit u Washingtonu proglašen je povijesnim. Brazilski predsjednik da Silva rekao je da je sastanak proizveo "seizmološke promjene u globalnoj politici".

Čelnici 20 zemalja, koje čine 85 posto svjetske ekonomije, i čelnici međunarodnih financijskih ustanova donijeli su dokument od 10 stranica s hitnim mjerama za suzbijanje krize.

''Oni koji su pratili moj rad znaju da zagovaram slobodno tržište. Ali, ako ne poduzmemo značajne mjere čeka nas depresija veća od Velike depresije. Moramo financijsko tržište učiniti transparentinijim i odgovornijim'', kazao je organizator skupa, još uvijek aktualni predsjednik SAD-a George Bush.

Reforma Svjetske banke i MMF-a

Na summitu nije bio novoizabrani predsjednik SAD-a Barrack Obama, ali je podržao skup i rekao da će sigurno biti na idućem koji bi se trebao održati u travnju, najvjerojatnije u Londonu.

"Velikih 20" u deklaraciji navodi precizne termine i ministre koji plan trebaju provesti u djelo. Naglašava se uloga fiskalne politike, primjerice - smanjenje poreza.

Sastanak je proizveo seizmološke promjene u globalnoj politici (Foto: FaH)

Njemačka kancelarka Angela Merkel rekla je da je neobično zadovoljna ishodom summita. Jedan od glavnih zaključaka Washingtonske deklaracije je reforma Svjetske banke i MMF-a.

''Treba biti svjestan toga da institucije osnovane '45. nisu nužno najbolje opremljene da bi se nosile s problemima 2008.'', poručio je britanski premijer Gordon Brown.

Reforme u primjeni od proljeća

U Deklaraciji se ističe da financijsko tržište treba biti transparentnije kako bi se osiguralo potpuno razotkrivanje stanja tvrtki, a banke ne smiju ulaziti u rizične poslove.

Ministri financija napravit će popis svih financijskih institucija čiji bi kolaps utjecao na stabilnost globalne ekonomije. Sve zemlje trebaju ojačati regulativne sustave, i spriječiti tržišne manipulacije i prijevare.

Ove reforme trebale bi se primjenjivati od 31. ožujka 2009.

Ipak, summit nije prošao bez kritika. "To su samo osnovne stvari koje su se mogle dogovoriti i bez sastanka", rekao je Simon Johnson, bivši glavni ekonomist u MMF-u. Pita se: "Što je novo, osim toga što su se sastale zemlje članice G20 a ne G7?"


Reci što misliš!