Politika

Viša sila

Protupožarni alarm prekinuo sastanak Rehna, Jandrokovića i Žbogara

Protupožarni alarm prekinuo sastanak Rehna, Jandrokovića i Žbogara

'Nastavit ćemo razgovore u nekoj drugoj zgradi', izjavio je povjerenik Rehn novinarima ispred sjedišta Komisije

Razgovori o hrvatskom i slovenskom odgovoru na kompromisni konačni prijedlog za rješenje graničnog prijepora povjerenika za proširenje Ollija Rehna, koji su započeli u srijedu, prekinuti su nakon što se u sjedištu Europske komisije oglasio požarni alarm, devet dana nakon što je požar u toj zgradi izazvao velike štete

'Nakon što se oglasio alarm sastanak je prekinut, jer to uvijek treba uzeti ozbiljno, tako da smo morali napustiti zgradu. Nastavit ćemo razgovore u nekoj drugoj zgradi', izjavio je povjerenik Rehn novinarima ispred sjedišta Komisije, koje je u potpunosti evakuirano.

U trenutku kada se oglasio alarm nešto prije 11.30 sati, Rehn je razgovarao sa slovenskim ministrom vanjskih poslova Samuelom Žbogarom, a šef hrvatske diplomacije Gordan Jandroković bio je na putu prema zgradi Europske komisije.

Nešto prije 11 sati, Rehnova glasnogovornica Krisztina Nagy rekla je da počeo trojni sastanak Rehna, Jandrokovića i Žbogara.

Nitko od novinara koji su se zatekli u zgradi Berlaymont nije uočio nikakve znakove požara. Glasnogovornik bruxelleskih vatrogasaca je rekao da je poslao pet vatrogasnih vozila nakon što se oglasio alarm.

Ovo je njihov prvi sastanak Rehna, Jandrokovića i Žbogara otkad su obje zemlje odgovorile na Rehnov konačni kompromisni prijedlog za rješenje graničnog spora i nastavak hrvatskih pristupnih pregovora.

Zadnji Rehnov prijedlog, koji je iznio na posljednjem sastanku s ministrima vanjskih poslova Gordanom Jandrokovićem i Samuelom Žbogarom 22. travnja, Hrvatska je prihvatila 8. svibnja u obliku u kojem je ponuđen.

Slovenija je odgovorila tek prošli tjedan, ali svoj pristanak uvjetuje prihvaćanjem njezinih dopuna, koje mijenjaju samu bit prijedloga koji je Hrvatska prihvatila bez ikakvih dopuna.

Po slovenskim medijima, Ljubljana u svojim dopunama traži teritorijalni pristup otvorenom moru, pri čemu je osnovni zahtjev da se u arbitražu uključi 'načelo pravičnosti' (ex aequo et bono).

Po Rehnovu prijedlogu granično pitanje između dviju zemalja rješavalo bi se pred ad hoc arbitražnim sudom. Graničnu crtu na kopnu i moru između Hrvatske i Slovenije određivao bi peteročlani arbitražni sud u skladu s međunarodnim pravom. Po jednog člana odredile bi Hrvatska i Slovenija, a preostala tri člana dvije bi zemlje odredile zajednički. Ako se ne mogu dogovoriti, preostala tri člana imenovao bi predsjednik Međunarodnog suda pravde. Režim uporabe pomorskih područja i kontakta Slovenije s otvorenim morem rješavao bi se po međunarodnom pravu, načelu pravičnosti (equity) i u duhu dobrosusjedskih odnosa.

Iza Rehnova prijedloga stala je i predsjednička trojka - Francuska, Češka, Švedska - a dobio je nepodijeljenu potporu i na sastanku ministara vanjskih poslova zemalja članica EU-a 27. travnja u Luksemburgu.

Prema izvorima iz češkog predsjedništva, novi sastanak predsjedničke trojke ne treba očekivati prije izbora za Europski parlament, koji se u Sloveniji održavaju 7. lipnja.

Hrvatski premijer Ivo Sanader i šef diplomacije Jandroković izjavili su u ponedjeljak da Hrvatska neće prihvatiti nikakve izmjene i dopune najnovijeg Rehnova prijedloga.


Reci što misliš!