Politika

Hrvatska izgubila mnogo vremena

Janši prihvatljiv Sanaderov prijedlog

Janši prihvatljiv Sanaderov prijedlog

On je rekao da je Hrvatska izgubila mnogo vremena, pouzdavajući se u jednu predizbornu izjavu sadašnjeg premijera Boruta Pahora da će s Hrvatskom u pregovorima o granici biti mekši, te da granično pitanje ne može biti uvjet za ulazak Hrvatske u EU

Bivši slovenski premijer Janez Janša rekao je u utorak da bi njemu pod stanovitim uvjetima bio prihvatljiv prijedlog hrvatskog premijera Ive Sanadera da se od pravne službe Europske komisije zatraži mišljenje o tome mogu li hrvatski pristupni dokumenti prejudicirati granicu.

 'Pravna služba Europske komisije ne bi mogla reći da ne prejudiciraju jer su pristupnim dokumentima priložene mape', ocijenio je Janša.

On je dodao da je 2008. u vrijeme kad je završavao svoj premijerski mandat Hrvatskoj predlagao rješenje da povuče zemljovide iz svoje pristupne dokumentacije, kako bi se tehnički pregovori s Europskom komisijom mogli nastaviti, a da bi pitanje granice rješavali prije zaključivanja 'spornih' poglavlja.

'Hrvatska vlada tada na to nije pristala i izgubila je mnogo vremena', rekao je Janša u razgovoru za Slovensku televiziju u emisiji u kojoj je uz predstavnike dviju drugih oporbenih stranaka ocjenjivao odnose s Hrvatskom nakon prekida Rehnove inicijative.

Janša je rekao da je sve sada pitanje vremena i da bi trebalo razmisliti o prijedlogu premijera Sanadera da se o tome prejudiciraju li hrvatski dokumenti granični spor traži mišljenje pravne službe Europske komisije, nakon čega bi se oni povukli ako ta služba zaključi da prejudiciranje postoji.

On je rekao da je Hrvatska izgubila mnogo vremena, pouzdavajući se u jednu predizbornu izjavu sadašnjeg premijera Boruta Pahora da će s Hrvatskom u pregovorima o granici biti mekši, te da granično pitanje ne može biti uvjet za ulazak Hrvatske u EU.

'Ja sam tada otvoreno rekao da mislim da je granično pitanje uvjet, a Pahor je to nijekao, pa je Hrvatska dobila iluziju da će on biti mekši pregovarač', rekao je Janša. Dodao je da se on s Pahorom u odnosu prema Hrvatskoj slaže u strategiji, ali ne i u taktici, te da je Pahorova vlada promijenila pristup u vezi blokade hrvatskih pristupnih pregovora.

Predstavnici Slovenske pučke stranke (SLS) i Jelinčičeva Slovenske nacionalne stranke izjavili su da se slažu s čvrstim Pahorovim pristupom u pregovorima, te da bi Hrvatska uz povlačenje 'sporne dokumentacije' morala povući i 'sporne granične objekte' koji se po njihovim tvrdnjama nalaze na 'slovenskom teritoriju'.


Reci što misliš!