Sastanak
Slovenska oporba protiv tihe diplomacije, Kosor dobila podršku svih osim SDP-a
Na sastanak jedino nisu došli predstavnici SDP-a. Čelnici oporbenih stranaka suzdržali su se od komentara, a navodno bi danas Kosor trebala otkriti detalja dogovora s Pahorom.
Iz Ureda Vlade potvrđeno je kako je prije današnjeg sastanka premijerke Jadranke Kosor sa slovenskim kolegom Borutom Pahorom, Kosor razgovarala s čelnicima hrvatskih parlamentarnih stranaka od kojih se tražila podrška.
Na sastanak jedino nisu došli predstavnici SDP-a. Čelnici oporbenih stranaka suzdržali su se od komentara, a navodno bi danas Kosor trebala otkriti detalja dogovora s Pahorom.
Kako se može neslužbeno čuti Hrvatska bi danas mogla potpisati sporazum prema kojem će povući pristupnu dokumentaciju u kojoj se prejudicira granica. Ukoliko se ta informacija ispostavi kao točnom to bi značilo da bi se rokovi za okončanje pregovora za ulazak u Europsku uniju mogli produžiti.
Mesić za međunarodno pravo
Stoga su mnogi uvjereni kako bi Kosor danas mogla umjesto odluke o povlačenju dokumentacije potpisati izjavu kako se u dokumentaciji ne prejudicira granica.
"Spor sa Slovenijom treba riješiti na bazi međunarodnog prava, kojim će se utvrditi činjenično stanje", rekao je sinoć predsjednik Mesić na sinoćnjoj tribini "Predsjednikova dva mandata - Perspektive i izazovi", komentirajući današnji sastanak premijerke Kosor i premijera Pahora.
Pahor zadovoljan
Slovenski premijer Borut Pahor je uoči današnjeg susreta s predsjednicom hrvatske Vlade Jadrankom Kosor najavio mogućnost slovenske deblokade Hrvatske do kraja godine. "Zadovoljan sam tijekom pregovora. Naravno nakon postignutih dogovora, bit će potrebni dogovori s parlamentarnim strankama i rasprava u parlamentu."
Pahor je najavio da će već sljedećeg tjedna imati razgovore s parlamentarnim strankama o stanju u pregovorima s Hrvatskom i napretku u njima. Predstavnici slovenskih parlamentarnih stranaka su u svojim izjavama iskazali želju da premijer objavi u kojoj su fazi pregovori s Hrvatskom te da ih se obavijesti što čini tiha diplomacija.
"Vlada se ponaša nezakonito i samovoljno"
Socijaldemokratska stranka je u svome zahtjevu za hitnim sastankom Odbora za vanjsku politiku navela da se "vlada ponaša nezakonito i samovoljno naspram parlamenta koji zakonom ima dužnost pripreme okvira za bilateralne i multilateralne sporove." Te su dodali da ni parlament ni Odbor za vanjsku politiku nisu bili uključeni u ujednačavanje stavova o pregovorima s Hrvatskom, kako je to propisano zakonom".
Predstavnici slovenskog ministarstva vanjskih poslova su izjavili da ne žele sukobe s oporbenim strankama te da će ministar danas prisustvovati sjednici Odbora za vanjsku politiku i europske poslove, na kojoj, ipak, pregovori s Hrvatskom nisu među prvim točkama dnevnog reda, prenosi Delo.
"Vlada ide iz krajnosti u krajnost"
Zastupnik Liberalne demokratske stranke Anton Anderlič se složio da vlada mora obavještavati parlament o pregovorima sa susjednom državom te da se zastupnici mogu izjasniti o nekim dilemama u pregovorima.
Anderlič je rekao da diplomacije ide "iz krajnosti u krajnost". "Isprva su bili previše glasni i sve je bilo javno, a sad čine potpuno suprotno, šute i pred onima koje, prema zakonu, moraju obavještavati o svojim postupcima".
Rješenje do kraja godine?
Kosor je nedavno izjavila kako su diplomati dviju zemalja već riješili 95 posto pitanja vezanih za pitanja koja su otvorena na sastanku dvoje predsjednika Vlada 31. srpnja u Trakošćanu. Nakon toga sastanka Pahor i Kosor su izjavili da kako je dogovoren okvirni plan prema kojem bi se pronašlo rješenje za granično pitanje i to do kraja 2009. godine. U jučerašnjem intervju austrijskom radiju ORF rekla kako će se problem sa Slovenijom riješiti do kraja godine.
Vukas: "Slovenija nema pravo na izravan dodir s međunarodnim vodama"
Bivši potpredsjednik Međunarodnoga suda za pravo mora u Hamburgu prof. Budislav Vukas je izjavio da u graničnim sporovima poput hrvatsko-slovenskog najviše vjeruje Međunarodnom sudu, glavnom sudskom tijelu UN-a. Prema Vukasovim riječima, "Slovenija ima obalu i teritorijalno more pa zato, po općem međunarodnom pravu, ima pravo da svi njezini brodovi i brodovi koji plove prema slovenskim lukama prolaze kroz sve vode pod raznim režimima: hrvatske vode, teritorijalno more, vanjski pojas itd."
Također, Vukas je naglasio da Slovenija nema pravo dobiti izravni dodir s međunarodnim vodama prema pravilu 12 milja od kopna."Temeljno je pravilo da se razgraničava teritorijalno more dviju država crtom sredine, uz minimalne korekcije ako to nalažu povijesni ili drugi specijalni razlozi".
Vezane vijesti
-
Prema istraživanju Pulsa građani misle da će imati više štete nego koristi od arbitraže.; U Zagrebu i okolici 45 posto anketiranih glasovalo bi protiv, 36 posto za, a 19 posto ne bi znalo što zaokružiti.
-
Sabor je jučer, osim parafiranja arbitražnog sporazuma, prihvatio i Izjavu o neprejudiciranju koja je u Sloveniji izazvala lavinu kritika upućenih premijeru Pahoru
-
Naprotiv, naša je strana, pri prijevodu dokumenta Sporazuma učinila krupnu i neoprostivu pogrešku - u originalu dokumenta, na engleskom, u dijelu u kojemu se govori o ulozi Europske komisije, piše da ona 'establish the list', dakle 'utvrđuje listu'. Naši su, u hrvatskoj verziji teksta taj dio preveli: 'EK sastavlja listu'
-
Susret hrvatske premijerke Jadranke Kosor i slovenskog premijera Boruta Pahora započeo je jutros u zgradi vlade u Ljubljani
Izdvojeno
-
Fra Marin će održati nagovor, potom predvoditi misno slavlje i euharistijsko klanjanje uz pjevanje Zbora mladih župe Bokanjac. Početak je u 19.30 sati.
-
Predsjedničke kandidatkinje Možemo! Ivana Kekin upozorila je u subotu da oko 300 tisuća žena u Hrvatskoj nema svog primarnog ginekologa i nadležni trebaju raditi da se to promjeni, a na upit novinara o svojoj vili u Istri rekla je da je zaradila, doktorica je znanosti, a muž rock zvijezda.
-
Policijski službenici nastavljaju s provođenjem kriminalističkog istraživanja.
-
Dva hrvatska državljanina u dobi od 53 i 51 godinu u trgovini u Bibinjama ovoga četvrtka ukrali su više parfma.
Reci što misliš!