Politika

SDP-ovci suzdržani

Sabor prihvatio Kosoričin sporazum sa Slovenijom!

Sabor prihvatio Kosoričin sporazum sa Slovenijom!

U svom završnom izlaganju Damir Kajin žestoko se obrušio na izjavu o neprejudiciranju granice, koju Hrvatska prilaže uz sporazum, a za koju je Pahor rekao da je neće prihvatiti

Hrvatski Sabor dao je suglasnost Vladi Republike Hrvatske za potpisivanje Sporazuma o arbitraži između Vlade Republike Hrvatske i Vlade Republike Slovenije, kao i Izjave o neprejudiciranju. Za prihvaćanje sporazuma glasalo je 80 zastupnika, 45 je bilo suzdržanih, a osam zastupnika je glasalo protiv sporazuma.

Gotovo svi zastupnici (od 133 prisutnih) su prihvatili sporazum, a SDP je bio suzdržan (s izuzetkom Ive Josipovića, Tanje Vrbat i Zorana Vinkovića, koji su glasali protiv). Protiv sporazuma bili su zastupnici IDS-a Damir Kajin, HDSSB-a Boro Grubišić, HSU-a Silvano Hrelja, HSP-a Danijel Srb i nezavisni zastupnik Dragutin Lesar.

Izjava o neprejudiciranju "samo za domaću uporabu"

U svom završnom izlaganju Damir Kajin žestoko se obrušio na izjavu o neprejudiciranju granice, koju Hrvatska prilaže uz sporazum, a za koju je Pahor rekao da je neće prihvatiti. Kajin kaže kako sam tekst sporazuma tu izjavu čini nebitnom i nepotrebnom. "Ona je samo za domaću upotrebu i nju nitko u svijetu, a ponajmanje arbitražni sud, neće uzeti u obzir", rekao je Kajin.

Predstavnik HDSSB-a Boro Grubišić također se dotakao izjave o neprejudiciranju koja će, prema najnovijim izmjenama, uslijediti nakon potpisivanja sporazuma, a prije njegove ratifikacije. "To je još jedan uzmak hrvatske politike, još jedan znak slabosti hrvatske politike. Hrvatskoj nedostaje dobra, odgovorna, sposobna nacionalna politika", rekao je Grubišić i ponovio kako HDSSB ovaj sporazum ne može podržati.

SDP o sporazumu "konstruktivno suzdržan"

Zoran Milanović u svom je završnom obraćanju rekao kako je SDP jasno ukazao na nedostatke sporazuma Pahor - Kosor i podsjetio kako se najjača oporbena stranka zalagala za prijedlog "Rehn 1" koji je prihvatio i Hrvatski sabor, ali Slovencima nije bio po volji. "Odredba prema kojoj se arbitražnom sudu daje da utvrdi spoj Slovenije s otvorenim morem definitivno ide u korist Slovenije", kaže Milanović.

Šef SDP-a tvrdi kako je od početka postojala svijest da će se neki ustupci morati napraviti, ali "odredba prema kojoj se Hrvatska odjednom odriče svog prava da predlaže arbitre (a isto je napravila i Slovenija)" je za SDP toliko čudna da im je neprihvatljiva. "SDP neće prihvatiti ovaj sporazum, bit ćemo konstruktivno suzdržani", kazao je Milanović i dodao da SDP "drži otvorena vrata za rješavanje problema, ali ne može pristati na svaku ponudu koja se donese na stol".

HNS podržava sporazum, ali to ne mora značiti da će podržati i ratifikaciju

Vesna Pusić je ponovila kako će HNS dati suglasnost za potpisivanje sporazuma, ali i podsjetila da ratifikacija sporazuma u Saboru tek slijedi, a bez ratifikacije sporazum ne može stupiti na snagu.

"HNS se uvijek zalagao da Hrvatska osim zemljopisno i politički postane Europa. Mi nismo spremni ni sad zaustavljati taj proces i ja ne želim za pet godina odgovarati na pitanje svoje kćeri zašto su naši susjedi napredovali više od nas", kazala je Pusić.

Hebrang: U sporazumu nema niti jedan redak kojim se Hrvatska odriče teritorija

Predstavnik HDZ-ovog kluba zastupnika Hebrang kaže kako u sporazumu "ne postoji niti jedan redak kojim se Hrvatska odriče svog teritorija". On ističe kako je veliki uspjeh što je granično pitanje odvojeno od pregovora, a svi rokovi počinju teći nakon što Hrvatska potpiše sporazum o ulasku u Europsku uniju.

Hebrang se također poziva na UN-ovu konvenciju o pravu mora, odnosno na članak 15. te konvencije, u kojoj stoji da se u zaljevu kao što je Piranski granica povlači po sredini tako da se odredi jednaka udaljenost od jedne i druge obale. "Koji bi sudac mogao odrediti nešto protiv ove konvencije kad u sporazumu piše da će se određivati prema međunarodnom pravu?", zapitao se Hebrang, te objasnio kako će su na listi iz koje Hrvatska i Slovenija biraju arbitre odreda priznati međunarodni stručnjaci. Hebranga očito ne smeta što ta lista nije još niti objavljena.

Hebrang je rastumačio i kako "junction to" znači "veza prema", kao što je navedeno u hrvatskom prijevodu sporazuma, što, tvrdi on, može biti rastumačeno i kao prometna veza što je "jedino pravo obrazloženje kojeg će arbitraža potvrditi". Nakon Hebranga zastupnicima se obratila i premijerka Kosor koja je još jednom pozvala zastupnike da podrže sporazum i rekla kako će ga onda ona potpisati. SDP-u je poručila kako se nada da će u procesu prije ratifikacije zastupnici najveće oporbene stranke promijeniti mišljenje i podržati tu ratifikaciju.

Kosor: Nisam tajila nego je bila tajna diplomacija

Ustavni stručnjak HDZ-a, potpredsjednik Sabora Vladimir Šeks vodio je saborsku raspravu, a gotovo cijela Vlada je na početku rasprave bila nazočna u Saboru.

"Na kraju smo teških i dugih razgovora i pregovora i sada je sve u vašim rukama. Ako odlučite da to mogu učiniti potpisat ću sporazum s Pahorom ako ne tada ćemo se odlučiti na nešto drugo jer takva je procedura", rekla je u svom uvodu premijerka Jadranka Kosor dodajući da je sporazum sa Slovencima završni put prema Europi te posebno naglasila kako ima podršku predsjednika Stjepana Mesića. Naglasila je da zastupnici ne smiju nikako zaboraviti Mesićevo mišljenje jer je predsjednik sukreator vanjske politike.


Reci što misliš!