Politika

Bliži mu se kraj mandata

Mesić ne odustaje od progona Sanadera

Mesić ne odustaje od progona Sanadera

Danas je tako Stjepan Mesić prilikom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije odgovorio na jučerašnje teze Jadranke Kosor i ostatka HDZ-ovog vrha, prema kojima ni Sanader ni njegova Vlada nisu imali veze s prodajom dionica Ine.

Što je predsjedniku države Stjepanu Mesiću bliži kraj mandata, to je hrabriji u prozivanju bivšeg premijera Ive Sanadera za korupcijske afere. Tako je danas nastavio plesti po ulozi Ive Sanadera u procesu izmjene dioničkog ugovora Ine i MOL-a.

Danas je tako Stjepan Mesić prilikom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije odgovorio na jučerašnje teze Jadranke Kosor i ostatka HDZ-ovog vrha, prema kojima ni Sanader ni njegova Vlada nisu imali veze s prodajom dionica Ine.

Vlada: Snažno protiv korupcije

Banski dvori su međunarodni dan borbe protiv korupcije obilježili - priopćenjem. Vlada tvrdi da je borba protiv korupcije jedan od stupova njezina programa i da će je provoditi 'snažno i nedvosmisleno'.

'Vlada Republike Hrvatske ima nultu toleranciju za korupciju na bilo kojoj razini i učinit će sve za potpunu afirmaciju toga pristupa u svim dijelovima hrvatskog društva', poručuje Vlada Jadranke Kosor i naglašava da su zakonskim promjenama i drugim mjerama ispunjeni preduvjeti za uspješno odstranjivanje kriminala iz hrvatskog društva.

'Nije bitno je li Sanader rekao da se dionice Ine prodaju ili se ustupaju, suština je da je Račanova Vlada prodala 25 i nešto posto dionica za preko 500 milijuna dolara i da je onda izvršena transakcija u skladu s temeljnim ugovorom te da je Mol postao vlasnik više od 47 posto dionica. Mene zanima što je Hrvatska dobila? Prije je dobila pola milijarde dolara, a što je dobila sada?' ustvrdio je Mesić pa ispričao okupljenim novinarima kako je iz njegove perspektive izgledala kronologija izmjene dioničarskog ugovora.

'Ja sam imao informaciju o prodaji Ine i pitao sam Upravu što oni znaju. Oni su rekli da ne znaju ništa, a onda sam pitao Sanadera što on zna o tome. On je rekao da zasad o tome nema nikakvog govora, a poslije su mi iz uprave rekli da je to ipak posao koji se događa izvan Ine, no da oni o tome ništa ne znaju i da bi voljeli da im netko nešto kaže. Nakon toga sam Sanadera zamolio da nazove upravu Ine, međutim on ih nije nazvao, na što su se oni požalili jedno tri puta. Kad sam četvrti put rekao Sanaderu da ih nazove, on mi je rekao da za to nema potrebe i da je Polančec sve dogovorio', tvrdi Mesić.

Ipak, na novinarsko pitanje tko je za njega glava korupcijske hobotnice, Mesić nije želio odgovoriti.

'Mesićeva ocjena borbe protiv korupcije - mislim da je ona poboljšana i da su sada na vidjelo ipak došli neki dokumenti koji se mogu koristiti da bi se utvrdila korupcija, svi oni koji su se dosad protiv korupcije borili verbalno, nisu mogli doći do određenih dokumenata, a tek sada borba s korupcijom može imati uspjeha. Sve ovisi o političkoj volji', ustvrdio je Mesić.

O korupciji je Mesić prozborio tijekom obilježavanja Međunarodnog dana borbe protiv korupcije u organizaciji hrvatskog ogranka Transparency Internationala. Kao gost je govorio i šef Nacionalnog vijeća za praćenje provedbe Strategije suzbijanja korupcije Željko Jovanović, koji ipak nije sasvim zadovoljan mjerama u borbi protiv korupcije. 'Nitko ne može osporiti da je Šimonović napravio dobar zakonodavni posao i da je takozvana uskočka vertikala snažna, no problemi i dalje ostaju isti. I dalje je politički pritisak vladajućih prejak što pokazuju primjeri zviždača poput Srećka Sladoljeva ili takozvane karlovačke trojke. Doduše, neke su se istrage pokrenule nakon što je zapuhalo Malo vitra' poručio je Jovanović.

Napretkom se pohvalio pravosudni ministar Ivan Šimonović. 'Danas nitko nije iznad prava bez obzira gdje se nalazi glava korupcijske hobotnice', kazao je Šimonović.


Reci što misliš!