Pred odlazak
Mesić: 'Treba napraviti reviziju ugovora s Vatikanom'
Hrvatska sa Svetom Stolicom ima potpisana četiri međudržavna ugovora, a u svakom od njih bitno mjesto zauzimaju financijski izdaci
Predsjednik RH Stipe Mesić, iako je više puta kritizirao poteze pojedinih svećenika, nije se doticao ugovora s Vatikanom. U jednom od svojih posljednjih razgovora za medije, za Slobodnu Dalmaciju, ipak je rekao kako ugovor treba mijenjati.
Vlada je uvela harač, tisuće ljudi ostaju bez posla, država grca u dugovima, a Crkva i dalje, sukladno Međudržavnom ugovoru između Svete Stolice i RH o gospodarskim pitanjima, godišnje neometano prima više od 300 milijuna izravnih uplata u svoju blagajnu, kao i desetke milijuna kuna "sa strane". Tu su još stotine milijuna kuna u novcu i nekretninama koje doniraju općine, gradovi, županije kao i Vlada RH.
Iako u ugovoru sa Svetom Stolicom jasno stoji da se taj kontroverzni dokument može mijenjati ako se bitno promijene prilike u kojima je potpisan, nitko do sada, makar i neslužbeno, nije povukao pitanje revizije tog ugovora, i to sukladno članku 15., koji kaže:
"Ako bilo koja od visokih ugovornih Strana bude smatrala da su se bitno promijenile prilike u kojima je sklopljen ovaj Ugovor, tako da ga treba mijenjati, započet će pregovore o njegovoj prilagodbi novim okolnostima".
Prilike su se bitno promijenile, prije svega one gospodarske, ali ni jedna Vlada, kao ni opozicija, nije stavila na tapet mijenjanje tog ugovora. U prilogu Spektar Slobodne Dalmacije objavljen je dio iz višesatnoga biografskog intervjua s predsjednikom Mesićem, koji će u cijelosti biti objavljen za sedam dana.
SD: Zašto niste pokrenuli reviziju ugovora s Vatikanom? I sam ugovor nalaže da ga se mora mijenjati ako se promijene prilike, a prilike su se, posebno gospodarske, promijenile.
Mesić: Svakako, sada je prilika da se i na to ide, ali mora biti stvorena klima.
SD: Ali taj članak baš nalaže "ako se promijene prilike, ugovor se mora mijenjati"?
Mesić: Točno, točno. Hrvatska Vlada bi o tome morala voditi računa.
SD: Pozivate li da se napravi revizija?
Mesić: Budući da je taj Ugovor pisan na jedan način, a da nije bilo transparentnosti, nije bilo javnog uvida u pregovore, bez obzira što se radi o Svetoj Stolici, javnost je morala o tome biti više obaviještena. Valjda se htjela dobiti veća naklonost Svete Stolice i išlo se na ugovor kakav nitko, meni se čini, nema u Europi.
SD: Pozivate li sada da se napravi revizija?
Mesić: Mislim da bi to sada bilo dobro.
Tuđmanova ostavština
Međudržavnim ugovorom s Vatikanom Franjo Tuđman je Crkvi dopustio da ne plaća porez na milodare i milostinju; katoličkog biskupa se mora obavijestiti ako se nekog svećenika liši slobode; gradovima i općinama se nalaže da u urbanističkim planovima predvide mjesta za crkve; gradonačelnicima i načelnicima sugerira se da na prijedlog biskupa daju novac iz gradske ili općinske blagajne.
- Da bi Katolička crkva mogla na doličan način nastaviti svoje djelovanje na promicanju općega dobra, RH će joj mjesečno davati iz proračuna iznos koji odgovara dvjema prosječnim bruto plaćama pomnoženim s brojem župa u RH - stoji, među ostalim, u ugovoru potpisanom 9. listopada 1998., a potvrdio ga je Sabor.
Osim toga Ugovor je stavio cijelu zemlju u podređen položaj. Stoji, naime, i da će "na preporuku dijecezanskog biskupa državne vlasti svake godine razmatrati, odobriti i financijski pomagati posebne programe i projekte pravnih osoba Katoličke crkve".
Da je Crkva iznad zakona, svjedoči i to što u Ugovoru stoji i da će urbanistički planovi općina i gradova, a na prijedlog dijecezanskog biskupa, "predvidjeti prikladne lokacije za izgradnju novih crkava i crkvenih zgrada potrebnih za bogoslužje i pastoralni rad".
Ugovor zapovijeda i da gradovi i općine daju novac Crkvi: "Budući da pastoralna središta osiguravaju javnu službu korisnu društvenoj sredini, mjerodavna tijela pridonosit će izgradnji i obnovi crkvenih zgrada prema svojim mogućnostima".
Hrvatska sa Svetom Stolicom ima potpisana četiri međudržavna ugovora, a u svakom od njih bitno mjesto zauzimaju financijski izdaci.
Vezane vijesti
-
Bakir Izetbegović vodeći je političar bošnjačkog političkog korpusa u Bosni i Hercegovini i sastanak s njime održan jučer mogao se dogoditi i prije godinu dana, rekao je u srijedu predsjednik Zoran Milanović i objasnio kakvu je ulogu u tome imao bivši predsjednik RH Stipe Mesić.
-
Bivši predsjednik Republike Hrvatske Stjepan Mesić izjavio je u nedjelju da je za etničko čišćenje BiH najodgovorniji Vance-Owenov plan te da u Haagu nije svjedočio ništa osobno o generalu Slobodanu Praljku, a tvrdnje da je surađivao s Udbom, zloglasnom jugoslavenskom komunističkom tajnom policijom nazvao je "notornim besmislicama".
-
HDZ-ov veteran Vladimir Šeks se ponovo žestoko obrušio na bivšeg hrvatskog predsjednika Stjepana Mesića za kojeg je ponovio da ga smatra odgovornim za presudu šestorici bosanskih Hrvata osuđenih za ratni zločin te je otišao korak dalje i pozvao DORH da “istraži njegovo lažno svjedočenje”.
-
Mesiću je u lipnju prošle godine ukinut ured izmjenama Zakona o posebnim pravima predsjednika nakon isteka mandata, nakon čega su mu je Savez antifašista ponudio svoje prostorije
Izdvojeno
-
Dalmatinska pjesma i klapski zvuk dobili su posebno mjesto na ovogodišnjem Adventu u Zadru uz nastup Matea Grgata, tenora iz malog mjesta Otok u Dalmatinskoj zagori.
-
Meterolog N1 Bojan Lipovšćak gostovao je u Novom danu gdje je s Mašenkom Vukadinović razgovaro o tome kakvo nas vrijeme očekuje u nadolazećem razdoblju.
-
Film svi vjerojatno znate na pamet, ali evo deset stvari koje niste znali o ‘Sam u kući‘
-
Povodom blagdana Sv. Lucije najmanji bolesnici dobili su prigodne darove kako bi i oni osjetili radost predbožićnog ozračja.
Reci što misliš!